Directed by
Wes Anderson |
Writing Credits
Roald Dahl | ... | (based on the book by) |
Wes Anderson | ... | (written for the screen by) & |
Noah Baumbach | ... | (written for the screen by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Allison Abbate | ... | producer |
Wes Anderson | ... | producer |
Molly Cooper | ... | co-producer |
Jeremy Dawson | ... | producer |
Arnon Milchan | ... | executive producer |
Simon Quinn | ... | line producer |
Steven Rales | ... | executive producer |
Scott Rudin | ... | producer |
Music by
Alexandre Desplat | ... | (music by) |
Cinematography by
Tristan Oliver | ... | director of photography |
Editing by
Ralph Foster | ... | (edited by) |
Stephen Perkins | ... | (edited by) |
Andrew Weisblum | ... | supervising editor |
Production Design by
Nelson Lowry |
Art Direction by
Francesca Berlingieri Maxwell | ... | (as Francesca Maxwell) |
Production Management
Jeannine Berger | ... | post-production supervisor |
Fred De Bradeny | ... | production supervisor |
Charlotte Owen | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Ben Barrowman | ... | second assistant director |
Alice Dunseath | ... | third assistant director |
James Emmott | ... | third assistant director |
Greg Furber | ... | third assistant director |
Kevin Harwood | ... | first assistant director (as Kev Harwood) |
Dan Pascall | ... | second assistant director |
Art Department
Tom Aizlewood | ... | art department assistant |
Chris Appelhans | ... | environment designer |
Colin Armitage | ... | modeller |
Jim Barr | ... | modeller |
Lucy Begent | ... | art department assistant |
Roy Bell | ... | modeller |
Emily Bick | ... | junior modeller (as Emily Brick) |
Alice Bird | ... | assistant art director |
Holly Blenkins | ... | modeller |
Jill Brooks | ... | character turnaround artist |
Alan Case | ... | environment designer |
Lorna Cashmore | ... | modeller |
Tony Cervone | ... | storyboard artist |
Mick Chippington | ... | modeller |
Padraig Collins | ... | storyboard artist |
Robin Crowley | ... | assistant modeller |
Christian De Vita | ... | lead storyboard artist |
Gavin Dean | ... | junior draughtsman |
Georgie Everard | ... | modeller (as Georgina Everard) |
Kim Fischer | ... | art department intern |
Darren Fitzsimons | ... | modeller |
Charles Fletcher | ... | modeller |
Celia Garrard | ... | modeller |
Victor Georgiev | ... | character designer |
Scot Gill | ... | rigger |
Turlo Griffin | ... | artist: Mrs. Fox's paintings / environment designer |
Mark Gunning | ... | modeller |
Maggie Haden | ... | modeller |
Teddy Hall | ... | character turnaround artist |
Félicie Haymoz | ... | lead character designer |
Amy Horwell | ... | modeller |
Grant Humberstone | ... | modeller |
Barry Jones | ... | modeller |
Christine Jones | ... | modeller |
Gala Jover | ... | junior graphic artist |
Clare Kinross | ... | modeller |
Angela Kyriacou | ... | modeller |
Samuel Leake | ... | modeller (as Sam Leake) |
John Lee | ... | modeller |
Melissa Lipscombe | ... | art department coordinator (as Melissa Rogers) |
Yossel Simpson Little | ... | art department modeller |
Poppy Luard | ... | draughtsman |
Roddy MacDonald | ... | art department supervisor |
Thecla Mallinson | ... | modeller |
Paul Marsh | ... | modeller |
Andre Masters | ... | modeller |
Chris Wolfgang Mauch | ... | storyboard artist |
Alex McDowell | ... | design consultant |
Hannah Moseley | ... | draughtsman |
Nikolay Moustakov | ... | storyboard artist |
Richard Nye | ... | storyboard artist |
Marie Parsons | ... | modeller |
Christian Passerotti | ... | art department stage assistant |
Emma Pickard | ... | modeller |
Collette Pidgeon | ... | assistant modeller |
Elizabeth Quinton | ... | modeller |
Gavin Richards | ... | modeller |
Catriona Rings | ... | art department runner |
Si Rogers | ... | puppet fabrication (as uncredited) |
Andy Roper | ... | environment designer |
Tim Ross | ... | art department stage assistant |
Cathy Stewart | ... | modeller |
Will Sumpter | ... | modeller (as William Sumpter) |
Claire Tennant | ... | puppet maintenance |
Tony Travis | ... | modeller |
Laura Treen | ... | modeller |
Todd Van Hulzen | ... | environment designer |
Joe Vassallo | ... | modeller |
Joe Vettese | ... | modeller |
Huy Vu | ... | character designer |
Alexandra Walker | ... | draughtsman |
Karl Wardle | ... | modeller |
Sarah Wells | ... | modeller |
Colin White | ... | storyboard artist |
Terry Whitehouse | ... | modeller |
Thomas Wignall | ... | modeller |
Mark Woollard | ... | art department coordinator |
James Addink | ... | art department assistant (uncredited) |
Arshad Mirza Baig | ... | storyboard artist (uncredited) |
Elaine Carr | ... | modeller (uncredited) |
Kerry Dyer | ... | puppet fabricator (uncredited) |
Priscilla Elliott | ... | art department researcher (uncredited) |
Cat Murphy | ... | art department intern (uncredited) |
Cindy Rodriguez | ... | junior modeller (uncredited) |
Alexandra Schaller | ... | art department assistant (uncredited) |
Luke Sikking | ... | art department researcher (uncredited) |
Adam Wright | ... | armature (uncredited) |
Sound Department
Maurizio Armato | ... | mix assistant: Simone Corelli |
Harry Barnes | ... | foley editor |
Laurent Bindar | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Steve Browell | ... | re-recording mixer / sound effects editor |
Peter Burgis | ... | foley artist |
John Camino | ... | re-recording engineer: foreign language versions |
Denis Caribaux | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Ryan Collison | ... | foley mixer |
Simone Corelli | ... | re-recording sound mixer: foreign version |
Carlos Cortés Navarrete | ... | foreign language versions |
Tony Currie | ... | dialogue editor |
Jeff Dalmaine | ... | sound re-recording engineer |
Nick Del-Molino | ... | sound studio assistant |
Andie Derrick | ... | foley artist (as Andi Derrick) |
Gerald Donlan | ... | dialogue editor |
Brian Emrich | ... | sound effects editor |
David Evans | ... | supervising sound editor |
Suzanne Facenfield | ... | sound scheduling manager |
Andrew Feliciano | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Rick Gould | ... | adr recordist |
Stefan Henrix | ... | sound effects editor |
Paul Jarvis | ... | sound re-recording engineer |
Andy Kennedy | ... | sound effects editor |
Mike King | ... | sound re-recording engineer |
Joe Maher | ... | sound re-recording engineer |
Tony Martinez | ... | dialogue editor |
Stefano Mascitti | ... | synchronization |
Eric McAllister | ... | assistant sound editor |
Adam Mendez | ... | foley recordist |
Michael Miller | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Jordan O'Neill | ... | dts sound mastering engineer |
Jay Peck | ... | foley artist |
Didier Pouydesseau | ... | dialogue re-recording engineer (as Didier Pouydeffeau) / dialogue re-recordist (as Didier Pouydeffeau) |
Jacob Ribicoff | ... | supervising sound editor |
Brett Rothfeld | ... | boom operator |
James Seddon | ... | dolby consultant |
Stuart Stanley | ... | foley editor |
Michael Suarez | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Sven Taits | ... | re-recording mixer |
Carol Thomas | ... | additional sound coordinator (as Carol Jones) |
Noah Timan | ... | location sound recordist |
Adam West | ... | dialogue re-recording engineer / dialogue re-recordist |
Stuart Wilson | ... | location sound recordist |
Lee Ascher | ... | additional sound mixer (uncredited) |
Tim Atkins | ... | adr mixer (uncredited) |
Greg Farrell | ... | adr engineer (uncredited) |
Paul Langwade | ... | adr mixer (uncredited) |
Nathan Lindsey | ... | adr recordist (uncredited) |
Markus Moll | ... | sound mix technician (uncredited) |
Beauxregard Neylen | ... | adr mixer (uncredited) |
Pip Norton | ... | adr mixer (uncredited) |
Mark Paterson | ... | mix technician (uncredited) |
Tom Ryan | ... | sound intern (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
Katherine Archer | ... | puppet department assistant |
Vicky Ball | ... | puppet modeller |
Lisa Carracedo Barbet | ... | puppet modeller (as Lisa Carracedo) |
Fiona Barty | ... | puppet modeller |
Barbara Biddulph | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Richard Blakey | ... | lead model rigger |
Chris Bowden | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Emma Boyson | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Fiona Bunting | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Amy Burnand | ... | puppet modeller |
Steve Carey | ... | puppet modeller |
Rosetta Cassini | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Carrie Clarke | ... | puppet modeller |
Laura Clempson | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Tom Clempson | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Deborah Cook | ... | puppet modeller |
Josie Corben | ... | puppet modeller |
Nigel Cornford | ... | puppet modeller |
Anna Deschamps | ... | puppet department intern (as Anna Des Champs) |
Noel Estevez-Baker | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Michele Gelormini | ... | puppet modeller |
Andy Gent | ... | puppet fabrication supervisor |
Paolo Goldstein | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Jonathan Grimshaw | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders (as Jonny Grimshaw) |
Yves Gutjahr | ... | puppet crew intern |
Graeme Hall | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Natasha Harrison | ... | puppet department runner |
Valma Hiblen | ... | puppet modeller |
Sam Holland | ... | puppet modeller |
Joe Holman | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Rebecca Hunt | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Richard Jeffers | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Bethan Jones | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Oliver Jones | ... | puppet model rigger |
Paul Jones | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Christine Keogh | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Angela Kiely | ... | puppet modeller |
Janet Knechtel | ... | puppet modeller |
Richard Lake | ... | puppet wrangler |
Thalia Lane | ... | puppet modeller |
Nigel Leach | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Anne-Sophie Lecourt | ... | puppet department intern |
Melissa Lipscombe | ... | puppet department coordinator (as Melissa Rogers) |
Ian Mackinnon | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Robby Manning | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Cormac McKee | ... | puppet modeller |
Claire Moore | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Sara Mullock | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Karen Nicholls | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Cordelia O'Neill | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Shannon O'Neill | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Angela Pang | ... | puppet modeller |
Richard Pickersgill | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Tom Pilling | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Michele Pouncey | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Becky Redhead | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders (as Rebecca Redhead) |
Gareth Richards | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Ruth Rose | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders (as Ruth Curtis) |
Denis Russo | ... | puppet model rigger (as Dennis Russo) |
Claudia Röthlin | ... | puppet crew intern (as Claudia Roethlin) |
Matt Sanders | ... | puppet modeller |
Peter Saunders | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Michelle Scattergood | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Kevin Scillitoe | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Gemma Slack | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Nick Smalley Ramsdale | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders (as Nick Smalley-Ramsdale) |
Bridget Smith | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Rebecca Smith | ... | junior puppet modeller |
Catherine Snelling | ... | puppet modeller (as Cathy Snelling) |
Vicky Stockwell | ... | puppet modeller |
Anne Sutcliffe | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Stuart Sutcliffe | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Rosie Taylor | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Amanda Thomas | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
John Turnbull | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Geraldine Walker | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Caroline Wallace | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Ben Weller | ... | puppet model rigger |
Simon White | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Laura Wijngaard | ... | puppet department intern |
Amy Wilkinson | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Alex Williams | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Aine Woods | ... | puppet modeller |
Kevin Wright | ... | puppet modeller |
Adam James Thompson | ... | puppet wrangler (uncredited) |
Visual Effects by
Simon J. Allen | ... | digital compositor: Lip Sync Post (as Simon Allen) |
Lucy Benson | ... | assistant visual effects editor |
Nic Birmingham | ... | cg supervisor |
Katie Anna Brady | ... | rotoscope paint artist (as Jonathan Brady) |
Kate Burgess | ... | rotoscope paint artist |
Naomi Butler | ... | digital compositor: Lip Sync Post |
Liz Chan | ... | visual effects producer |
Tom Collier | ... | visual effects supervisor: Lip Sync Post |
Rupert Davies | ... | compositing supervisor |
Stefan Drury | ... | head of visual effects: Lip Sync Post |
Paddy Eason | ... | digital artist: Stranger FX |
Chris Elson | ... | digital compositor: Lip Sync Post |
David Emeny | ... | digital artist: Stranger FX |
Matt Foster | ... | digital compositor: Lip Sync Post |
Grainne Freeman | ... | compositor |
Dorothee Freytag | ... | visual effects production assistant |
Victor Georgiev | ... | cg artist |
Qian Han | ... | compositor |
Ben Hicks | ... | compositor |
Nic Hodgkinson | ... | compositor (as Nicolas Hodgkinson) |
Max Horton | ... | colourist |
Marc Hutchings | ... | compositor |
Daryl Jordan | ... | visual effects editor |
Tim Ledbury | ... | visual effects supervisor |
Joe Lewis | ... | motion control |
Hugh Macdonald | ... | digital artist: Stranger FX |
Natalie MacDonald | ... | digital compositor |
Sherin Mahboob | ... | rotoscope paint artist |
Craig Mepham | ... | previz artist |
Rich Nosworthy | ... | digital compositor: Lip Sync Post (as Richard Nosworthy) |
Glen Pratt | ... | digital compositor: Lip Sync Post |
Cristina Puente | ... | compositor |
Wendy Seddon | ... | compositor |
Luke Sikking | ... | rotoscope paint artist |
Greg M. Silverman | ... | title designer |
Sally Spencer | ... | visual effects producer: Stranger FX |
Angela Stanley | ... | digital compositor: Lip Sync Post (as Angela Rose) |
Samantha Tracey | ... | visual effects coordinator: Lip Sync Post |
Tom van Dop | ... | rotoscope paint artist |
Sheila Wickens | ... | head of 2d: Lip Sync Post |
Blake Winder | ... | digital compositor: Lip Sync Post |
Rachel Wright | ... | compositor |
Andre Brizard | ... | digital compositor: Stranger FX (uncredited) |
Richard Ketteridge | ... | visual effects editor (uncredited) |
Matthew W.B. Plummer | ... | junior compositor: Stranger (uncredited) |
Adam Rowland | ... | digital compositor (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Andy Bowman | ... | motion control supervisor |
Toby Farrar | ... | gaffer |
Paulo Fernandes | ... | electrician |
James Foreman | ... | electrician |
Gunnar Heidar | ... | head camera assistant |
Jeremy Hogg | ... | lighting cameraman |
Tommy Holman | ... | motion control assistant |
Toby Howell | ... | lighting cameraman |
Laura Howie | ... | camera assistant |
Jamie Kennerley | ... | camera assistant |
Jamie Khosravi | ... | lighting technician trainee |
Christophe Leignel | ... | motion control operator |
James Lewis | ... | lighting cameraman |
Bobby Logan | ... | head motion control operator |
Christopher R. Nunn | ... | camera assistant (as Christopher Nunn) |
Graham Pettit | ... | lighting cameraman |
Mark Swaffield | ... | motion control assistant |
Sarah Thompson | ... | camera assistant |
Gary Welch | ... | practical lighting specialist |
Kathrin Woodtli | ... | camera assistant |
Jonathan Hearn | ... | studio vision engineer (uncredited) |
Animation Department
Daniel Alderson | ... | key animator (as Dan Alderson) |
Tim Allen | ... | animator |
Andy Biddle | ... | key animator |
Elie Chapuis | ... | animator |
Payton Curtis | ... | key animator |
Peter Dodd | ... | key animator (as Pete Dodd) |
Timon Dowdeswell | ... | animator |
Chuck Duke | ... | key animator |
Anthony Farquhar-Smith | ... | key animator |
Tobias Fouracre | ... | key animator |
Andy Gent | ... | head of puppet dept / hod puppet department |
Daniel Gill | ... | assistant animator |
Jens Jonathan Gulliksen | ... | key animator (as Jens Gulliksen) |
Mark Gustafson | ... | animation director |
Brian Leif Hansen | ... | key animator (as Brian Hansen) |
William Hodge | ... | key animator (as Will Hodge) |
Michael Hughes | ... | assistant animator |
Kim Keukeleire | ... | key animator |
Malcolm Lamont | ... | key animator |
Ray Lewis | ... | animator: 2D |
Caroline Maure | ... | animator |
Jody Meredith | ... | animator |
Leo Nicholson | ... | animator |
Shannon O'Neill | ... | puppet crew: Mackinnon and Saunders |
Jeff Riley | ... | key animator |
Andrew Salter | ... | assistant animator |
Brad Schiff | ... | key animator |
Patricia Sourdes | ... | assistant animator |
Andy Spilsted | ... | animator (as Andrew Spilsted) |
Jason Stalman | ... | key animator |
Trey Thomas | ... | key animator |
Chris Tichborne | ... | key animator |
Kevin Walton | ... | animator |
Mark Waring | ... | animation supervisor |
Adam Wright | ... | armature maker (uncredited) |
Editorial Department
John Addis | ... | second assistant editor |
Matthew Bristowe | ... | digital intermediate project manager |
James Cundill | ... | assistant on-line editor |
Claire Dodgson | ... | first assistant editor |
Richard Etchells | ... | on-line editor |
Michael Ho | ... | second assistant editor |
Max Horton | ... | colorist |
Tony Hull | ... | track reader (as Anthony Hull) |
Katherine Janes | ... | editorial department assistant |
Begoña Lopez | ... | digital intermediate project manager |
Tim Maxwell | ... | digital transfer |
Zoe Verrier-Stunt | ... | editorial and story coordinator (as Zoe Radford) |
Gilbert Carreras | ... | color timer (uncredited) |
Location Management
Jennifer Furches | ... | location script supervisor |
Emma Woodcock | ... | location advisor |
Music Department
Piers Adams | ... | musician: recorder |
Richard Addison | ... | musician: woodwinds |
Jim Anderson | ... | musician: brass |
David Arch | ... | musician: celeste |
Chris Baron | ... | musician: percussions |
John Barrett | ... | pro tools operator |
Jean-Pascal Beintus | ... | orchestrator |
Richard Berry | ... | musician: brass |
Dave Bishop | ... | musician: saxophone |
Dudley Bright | ... | musician: brass |
Nicholas Bucknall | ... | musician: woodwinds |
Peter Clarke | ... | music editor |
Paul Clarvis | ... | musician: percussions |
Peter Cobbin | ... | score recording engineer |
David Coulter | ... | musician: Petey's Band |
Mitchell Dalton | ... | musician: guitars (as Mitch Dalton) |
Gordon Davidson | ... | assistant score mixing engineer |
Philippa Davies | ... | musician: woodwinds |
Alexandre Desplat | ... | conductor / orchestrator |
Marie-Christine Desplat | ... | orchestrator |
Jessica Dolinger | ... | music clearance and licensing |
Andrew Dudman | ... | score recording engineer |
Jim Dunbar | ... | music coordinator |
Richard Edwards | ... | musician: brass |
Tracey Edwards | ... | musician: brass |
Xavier Forcioli | ... | music production coordinator |
Rod Franks | ... | musician: brass |
Tristan Fry | ... | musician: timpani |
David Fuest | ... | musician: woodwinds |
Grégoire Garrigues | ... | musician: Petey's Band (as Gregoire Garrigues) |
Nigel Gomm | ... | musician: brass (as Nigel Gomme) |
Stephen Henderson | ... | musician: percussions |
Mike Hext | ... | musician: brass |
Helen Keen | ... | musician: piccolo/recorder / musician: woodwinds |
Jill Kemp | ... | musician: recorder |
Gary Kettel | ... | musician: percussions |
Andy Kitchen | ... | pro tools operator |
Annabel Knight | ... | musician: recorder |
Robert Kraft | ... | executive in charge of music |
Dominique Lemonnier | ... | musician: Traffic Quintet |
Bill Lockhart | ... | musician: percussions |
The London Oratory School Schola | ... | musician: boys choir |
Jean-Yves Lozac'h | ... | musician: Petey's Band |
Sara Matarazzo | ... | music clearance and licensing |
Glyn Matthews | ... | musician: percussions |
Gerard McCann | ... | supervising music editor |
Tristan Montroco | ... | pro tools operator |
Christophe Morin | ... | musician: Traffic Quintet |
Maurice Murphy | ... | musician: brass / musician: trumpet/piccolo trumpet |
Anna Noakes | ... | musician: woodwinds |
Philippe Noharet | ... | musician: Traffic Quintet |
Sam Okell | ... | score recording engineer (as Sam Ockell) |
John Parricelli | ... | musician: banjo/ukelele/guitar/mandolin |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin |
Randall Poster | ... | music supervisor |
David Pyatt | ... | musician: brass |
Frank Ricotti | ... | musician: keyboard percussions / musician: percussions |
Nina Robertson | ... | musician: woodwinds |
Claude Romano | ... | music preparation |
Ralph Salmins | ... | musician: drum kit |
Owen Slade | ... | musician: brass |
Jean-Pierre Sluys | ... | music recordist: Petey's Band |
Darren Smith | ... | musician: brass |
Alison Stephens | ... | musician:mandolin |
Dave Stewart | ... | musician: brass |
Jamie Talbot | ... | musician: saxophone |
Phil Todd | ... | musician: saxophone |
Jean Touitou | ... | musician: Petey's Band |
Norbert Vergonjeanne | ... | music preparation (as Norbert Vergonjanne) |
Anne Villette | ... | musician: Traffic Quintet |
Estelle Vilotte | ... | musician: Traffic Quintet |
Sam Walton | ... | musician: percussions |
Lee Ward | ... | choirmaster |
Felix Wareing | ... | musician: solo boy vocalist |
Richard Watkins | ... | musician: brass |
Lucy Whalley | ... | assistant musician contractor |
Nigel Woodhouse | ... | musician: guitars/banjo/mandolin |
Ellen Ginsburg | ... | music clearance (uncredited) |
Robert Houston | ... | additional music editor (uncredited) |
Chris Laurence | ... | musician: double bass (uncredited) |
Sylvain Morizet | ... | additional orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Claire Watson | ... | continuity |
Additional Crew
Francesca Ackerson | ... | production intern |
Murad Ali | ... | I.T. support |
Katherine Archer | ... | production assistant |
Adrian Baxter | ... | it consultant |
Dave Bennett | ... | completion bond rep |
Susan Blanchard | ... | production consultant |
Emily Brick | ... | production intern |
James Broom | ... | assistant accountant |
Jeffrey Broom | ... | production accountant |
Joseph O. Bunting III | ... | executive: Indian Paintbrush |
Edward Bursch | ... | production intern |
Laureen Cohen | ... | Marketing Consulting By |
Jules Collings | ... | production coordinator |
Douglas Cox | ... | production runner |
Richard Crocombe | ... | network engineer (as Richard Crocomb) |
Roxanne Donovan | ... | production runner |
Maureen Duffy | ... | completion guarantor |
Sean Elligers | ... | production intern |
Scott Epstein | ... | assistant: Scott Rudin |
Michelle Fraser | ... | production staff |
Ruth Halliday | ... | clearances: The Clearing House |
Beni Hardiman | ... | production assistant |
Ella Harris | ... | production runner |
Jonathan Hearn | ... | studio technician |
Dan Hindes | ... | project manager: Deluxe Digital Cinema |
Melanie Jones | ... | assistant: Allison Abbate |
Polly Kemp | ... | production receptionist |
David Kennedy | ... | assistant: Scott Rudin |
Ryan King | ... | production runner |
Matthew Kitcat | ... | digital systems engineer (as Matt Kitcat) |
Angelli Mateo | ... | production assistant |
Jill Rachel Morris | ... | executive: Indian Paintbrush |
Louise Murray | ... | production runner |
Joe Naftalin | ... | set production assistant: dailies |
John Peet | ... | production assistant: Empirical Pictures |
Octavia Peissel | ... | executive assistant: Wes Anderson |
Dave Powell | ... | system developer |
David Quli | ... | legal advisor: Wiggin, Bank of Ireland |
Faye Robinson | ... | production assistant |
Sophie Robinson | ... | assistant prop maker |
Martin Scali | ... | assistant: Wes Anderson |
Sandra Schilling | ... | assistant: Steven Rales |
Fanny Schwartz | ... | assistant: Scott Rudin |
Ana Tiquia | ... | production runner |
Deborah Wettstein | ... | executive: Indian Paintbrush |
Nick Zayas | ... | assistant: Scott Rudin |
Jannika Öberg | ... | production runner |
Ben Adler | ... | production assistant (uncredited) |
Tyler Atkinson | ... | digital distribution (uncredited) |
Simon J. Brooks | ... | runner (uncredited) |
James Chambers | ... | production runner (uncredited) |
Elliot Dear | ... | Production runner/intern (uncredited) |
Gabrielle Demeestere | ... | personal assistant: director (uncredited) |
Liza Dodson | ... | production assistant (uncredited) |
D.R. Farquharson | ... | project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited) |
Libertad Gills | ... | production assistant (uncredited) |
Peter Hardy | ... | work experience trainee (uncredited) |
Paul Ohrt | ... | production executive (uncredited) |
Martin Pelham | ... | consultant to filmmakers (uncredited) |
Ishan Shapiro | ... | production assistant (uncredited) |
Qian Shi | ... | work experience trainee (uncredited) |
Ani Simon-Kennedy | ... | office runner (uncredited) |
Christian Skibinski | ... | online promotion: Germany (uncredited) |
Thanks
Alice Bamford | ... | special thanks |
Michael Chabon | ... | special thanks |
Donald Chaffin | ... | special thanks |
Cameron Crowe | ... | special thanks |
Liccy Dahl | ... | special thanks |
Maya Forbes | ... | special thanks |
Iris Keitel | ... | special thanks |
Jody Klein | ... | special thanks |
Steve Kloves | ... | special thanks |
Juman Malouf | ... | special thanks |
Angel McConnell | ... | special thanks |
Nancy Meyers | ... | special thanks |
Mike Nichols | ... | special thanks |
Steve Smith | ... | special thanks |
Wallace Wolodarsky | ... | special thanks (as Wally Wolodarsky) |