Directed by
Tom Hooper |
Writing Credits
Lucinda Coxon | ... | (screenplay) |
David Ebershoff | ... | (book) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Tim Bevan | ... | producer |
Liza Chasin | ... | executive producer |
Eric Fellner | ... | producer |
Nina Gold | ... | co-producer |
Anne Harrison | ... | producer |
Tom Hooper | ... | producer |
Ben Howarth | ... | co-producer |
Ulf Israel | ... | executive producer |
Deborah Bayer Marlow | ... | line producer: Denmark |
Kathy Morgan | ... | executive producer |
Gail Mutrux | ... | producer |
Linda Reisman | ... | executive producer |
Jane Robertson | ... | co-producer |
Tore Schmidt | ... | associate producer |
Music by
Alexandre Desplat | ||
RIOPY | ... | (Fairy Tail, Feel the Air, Embrasse-moi) |
Cinematography by
Danny Cohen | ... | director of photography |
Editing by
Melanie Oliver | ... | (as Melanie Ann Oliver) |
Casting By
Nina Gold |
Production Design by
Eve Stewart |
Art Direction by
Grant Armstrong | ... | supervising art director |
Céline De Streel | ... | (Belgium unit) |
Søren Gam | ... | (Denmark unit) |
Tom Weaving |
Set Decoration by
Michael Standish | ||
Thierry Van Cappellen | ... | (as Thierry Van Cappelen) (Belgium unit) |
Kristy Parnham | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Paco Delgado |
Makeup Department
Fabienne Adam | ... | makeup artist: Belgium unit |
Marie Brabant | ... | makeup artist: Belgium unit |
Caroline Case | ... | makeup artist: Belgium unit |
Koko Charki | ... | makeup artist: Belgium unit |
Ludovic Constant | ... | hair artist: Belgium unit |
Jennifer Courouge | ... | hair stylist: Belgium unit |
Giovanni D'Accardi | ... | hair artist: Belgium unit |
Annette Field | ... | hair artist / makeup artist |
Renata Gilbert | ... | makeup supervisor: crowd |
Rachael Hallum | ... | hair & makeup trainee: crowd |
Carmel Jackson | ... | key makeup artist |
Dorte Jacobsen | ... | makeup assistant: Denmark unit |
Pari Khadem | ... | hair assistant: Denmark unit / makeup assistant: Denmark unit |
Marianne Larsen | ... | makeup assistant: Denmark unit |
Klara Levring | ... | trainee |
Carole Louis | ... | makeup artist: Belgium unit |
Birthe Lyngsøe | ... | hair assistant: Denmark unit (as Birthe Lyngsø Sørensen) / makeup assistant: Denmark unit (as Birthe Lyngsø Sørensen) |
Kristyan Mallett | ... | prosthetics |
Philippe Meyshams | ... | hair artist: Belgium unit |
Madlen Mierzwiak | ... | hair stylist |
Isabel Garcia Moya | ... | hair artist: Belgium unit |
Nicolai Holm Nielsen | ... | hair assistant: Denmark unit (as Nicolai Nielsen) / make-up assistant: Denmark unit (as Nicolai Nielsen) |
Danièle Parmentier | ... | hair artist: Belgium unit (as Danielle Parmentier) |
Jan Sewell | ... | hair designer / makeup designer / prosthetic designer |
Claudia Stolze | ... | wig maker and dresser |
Susanne Herredsbjerg Søbye | ... | head hair stylist: crowd: Denmark unit (as Susanne Søbye) / head makeup artist: crowd: Denmark unit (as Susanne Søbye) |
Henrik Torp | ... | hair assistant: Denmark unit / makeup assistant: Denmark unit |
Fiona Alexander | ... | makeup junior daily (uncredited) |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer (uncredited) |
Faith Johnston | ... | Hair and Makeup Junior Crowd daily (uncredited) |
Chris Lyons | ... | dental prosthetics (uncredited) |
Sally Miura | ... | daily (uncredited) |
Julio Parodi | ... | hair stylist (uncredited) |
Alex Rouse | ... | wigmaker (uncredited) |
Barbara Taylor | ... | crowd makeup: dailies (uncredited) / hair stylist: crowd (uncredited) |
Chiara Ugolini | ... | hair stylist: daily (uncredited) / make-up artist: daily (uncredited) |
Production Management
Dorothée Baert | ... | assistant production manager / assistant production manager: Belgium unit |
Tania Blunden | ... | post-production supervisor |
Bruno Cassoni | ... | unit location manager |
Alex Darby | ... | unit manager |
Laurent Hanon | ... | production manager: Belgium unit |
Faye Morgan | ... | post-production supervisor |
Jo Wallett | ... | production manager |
Claus Willadsen | ... | unit production manager: Denmark unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Baudouin du Bois | ... | second second assistant director: Belgium unit |
Annie Hitchcock | ... | third assistant director |
Ben Howarth | ... | first assistant director |
Bjørn Kopp | ... | second assistant director: Denmark unit |
Samridhi Kumar | ... | trainee assistant director |
Charlotte Nichol | ... | crowd production assistant |
Vaughn Stein | ... | second assistant director: crowd |
Harriet Worth | ... | second assistant director |
Art Department
Justin Ackroyd | ... | set dresser |
Katie Adamson | ... | petty cash buyer |
Chris Allen | ... | additional propman |
Ben Bagley | ... | additional propman |
Gareth Bailey | ... | chargehand dressing propman |
Véronique Bakos | ... | painter: Belgium unit |
Christine Bechameil | ... | standby painter: Denmark unit |
Joshua Beckford | ... | dressing prop assistant: Denmark unit |
Gaspard Berlier | ... | carpenter: Belgium unit |
William Birt | ... | stagehand: dailies |
Robert Borlon | ... | assistant construction manager: Belgium unit |
Ryan Bradbury | ... | additional propman |
Luis Bramsen | ... | welder: Denmark unit |
Susannah Brough | ... | artist |
Clemency Bunn | ... | assistant: artist |
Chester Carr | ... | art department assistant |
Christopher Chandler | ... | standby propman (as Chris Chandler) |
Nicolas Cheron | ... | propman: Belgium unit |
John Clark | ... | painter |
Bernard Coyette | ... | construction manager: Belgium unit |
Thore Davies | ... | art department runner: Denmark unit |
Frédéric Delrue | ... | assistant art director: Belgium unit |
C.J. Dempsey | ... | carpenter |
Cavin Dempsey | ... | chargehand carpenter |
Catherine Deprez | ... | painter: Belgium unit |
Phillip Dessau | ... | art department runner: Denmark unit |
Roddy Dolan | ... | dressing propman |
Valentin Duelz | ... | propman: Belgium unit |
Andreas Feldfos Bargmann | ... | art department runner: Denmark unit |
Kim Fobian | ... | standby carpenter |
Andrew Forrest | ... | standby propman (as Andy Forrest) |
Matt French | ... | additional propman |
Thomas Frisch | ... | construction coordinator: Denmark unit |
Maud Gerard | ... | painter: Belgium unit |
Tone Gibbs | ... | property storeman |
James Gilbert | ... | carpenter |
Cécile Goossens | ... | painter: Belgium unit |
Terence Harrington | ... | dressing propman |
Dean Hawley | ... | chargehand painter |
Phil Hawley | ... | painter (as Philip Hawley) |
Seamus Hawthorne | ... | construction coordinator |
Darren Hayward | ... | construction manager |
Lee Hosken | ... | standby carpenter |
Mike Houseman | ... | prop maker |
Simon Hutchings | ... | standby painter |
Silja Cohn Jeppesen | ... | dressing prop intern: Denmark unit |
Meg Jones | ... | graphic designer |
Charlie King | ... | graphics assistant |
Lasse Kjederqvist | ... | property buyer: Denmark unit |
Marie Kleis | ... | art department runner: Denmark unit (as Marie Hegelund Kleis) |
Daniel Krijgelmans | ... | propman: Belgium unit |
Marcel Lauvaux | ... | carpenter: Belgium unit |
Ben Lloyd | ... | stagehand |
Gary Lock | ... | additional propman |
James Lock | ... | additional propman |
Harald Lückow | ... | art department runner: Denmark unit (as Harald Lucklow) |
Michael Madsen | ... | construction manager: Denmark unit |
Sebastian Lynge Madsen | ... | art department runner: Denmark unit |
Michael Medgyesi | ... | art department runner: Denmark unit |
Gary Merrington | ... | props design |
Neel Munthe-Brun | ... | dressing prop intern: Denmark unit |
Nostalgic-cars | ... | car handler |
Jacob Stig Olsson | ... | property master: Denmark unit |
Mark Papworth | ... | standby prop |
Kristy Parnham | ... | art department coordinator |
Yanne Petitjean | ... | propman: Belgium unit |
Rebecca Pilkington | ... | production buyer |
John Pledger | ... | carpenter |
Craig Price | ... | property master |
Daniel Price | ... | dressing propman |
Tibault Pringot | ... | propman: Belgium unit |
Joanne Ridler | ... | stand-by art director (as Jo Ridler) |
Liv Sandberg | ... | dressing props: Denmark unit |
Jeppe Green Schelde | ... | art department runner: Denmark unit |
Matt Sharp | ... | assistant art director |
Lionel Sorce | ... | propman: Belgium unit |
Mathias Sparre-Ulrich | ... | dressing prop assistant: Denmark unit |
Samantha Sussex | ... | assistant petty cash buyer |
Mike Syson | ... | chargehand dressing propman |
Charlotte Snede Sørensen | ... | dressing props: Denmark |
Chantal Talbot | ... | painter: Belgium unit |
Kristin Theyers | ... | additional propman |
Bob Thorne | ... | additional propman |
Ketan Waikar | ... | draughtsman |
Sally Dray | ... | portrait painter (uncredited) |
Rohan Harris | ... | scenic artist (uncredited) |
Jason Line | ... | artist (uncredited) |
David London | ... | prop modeller (uncredited) |
Richard Rowntree | ... | key greensman (uncredited) |
Tom Sinden | ... | prop modeller (uncredited) |
Thierry Van Cappellen | ... | property master belgium (uncredited) |
Joe Vassallo | ... | prop painter (uncredited) |
Sound Department
Bo Asdal Andersen | ... | playback operator: Denmark unit |
Julian Bale | ... | second assistant sound |
Martin Beresford | ... | production sound mixer |
Linda Brenon | ... | foley editor |
Steve Browell | ... | sound effects editor |
Peter Burgis | ... | foley artist |
Glen Gathard | ... | foley mixer |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Arthur Graley | ... | foley supervisor (as Arthur Holland Graley) |
Lionel Halflants | ... | second assistant sound: Belgium unit |
Peter Hanson | ... | foley mixer |
Alistair Hawkins | ... | sound effects editor |
Lee James | ... | first assistant sound |
Gilbert Lake | ... | re-recording mixer |
Phil Lee | ... | sound effects editor |
Dan Morgan | ... | dialogue editor |
Carolynne Philpott | ... | sound facility producer |
Mike Prestwood Smith | ... | re-recording mixer |
Jemma Riley-Tolch | ... | assistant foley mixer |
Chris Robins | ... | mix technician |
Johnathan Rush | ... | mix technician |
Matthew Skelding | ... | supervising sound editor |
Julian Slater | ... | sound effects editor |
Jason Stevens | ... | sound negative |
Jack Stew | ... | foley artist |
Mike Tehrani | ... | adr recordist |
David Turner | ... | sound facility producer (as Dave Turner) |
Tim White | ... | sound recordist: Norway unit |
Joe Jackson | ... | mix technician (uncredited) |
Mikkel Skolnik Sørensen | ... | second assistant sound: Denmark unit (uncredited) |
Special Effects by
Marius Artimon | ... | special effects assistant / special effects assistant: Denmark unit |
Sefian Benssalem | ... | special effects assistant: Belgium |
Jean-Christophe Bourgeois | ... | special effects assistant: Belgium unit |
Simon Malcom Cokes | ... | special effects assistant: Belgium unit / special effects technician (as Simon Cokes) |
Olivier de Laveleye | ... | special effects supervisor: Belgium unit |
Jacques Decort | ... | special effects assistant: Belgium unit (as Jacques-André Decort) |
Paul Dimmer | ... | Special Effects Supervisor |
Marie Pierre Francx | ... | assistant special effects supervisor: Belgium (as Marie-Pierre Franckx) |
Søren Hald | ... | special effects assistant: Denmark unit |
Søren Hvam | ... | special effects supervisor: Denmark unit |
Curtis Iggulden | ... | special effects standby (as Curtis Iggolden) |
Surya Jonckleere | ... | special effects assistant: Belgium unit |
Jon Heior Leifsson | ... | special effects assistant: Denmark unit |
Christian Schandorph | ... | special effects technician: Denmark unit |
Brian Svensson | ... | special effects technician: Denmark unit |
Johannes Sverrisson | ... | special effects floor supervisor: Denmark unit |
Simon Davey | ... | senior special effects technician (uncredited) |
Kane Dimmer | ... | special effects assistant (uncredited) |
Dan MacIntyre | ... | special effects technician (uncredited) |
Jared Manley | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Pranay Agarwal | ... | facility visual effects supervisor |
Alicia Aguilera | ... | compositor |
Debajit Barman | ... | facility visual effects editor |
Nitesh Bhalerao | ... | digital compositor: prime focus |
Dan Breckwoldt | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
John Britto | ... | compositor |
Rupesh Chetri | ... | compositor |
Santosh Choudhary | ... | digital compositor |
Chris Cooper | ... | match move artist |
Shome Dasgupta | ... | facility visual effects producer |
Danish Davis | ... | compositor |
Ujwal W. Dhankute | ... | compositor (as Ujwal Dhankute) |
Moriah Etherington-Sparks | ... | visual effects producer |
Julia Ferguson | ... | facility visual effects project manager |
Oniel Fernandes | ... | compositor |
Lee Fisher | ... | prep artist / roto artist |
Maxim Fleury | ... | 3d artist |
Christopher Ford | ... | 3d artist |
James Furlong | ... | digital matte painter |
Sagar Ghadge | ... | prep lead |
Oleksiy Golovchenko | ... | digital matte painter |
Kyle Goodsell | ... | compositor |
Gero Grimm | ... | 3d artist |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
John Hardwick | ... | digital compositor |
Himanshu Poddar | ... | prep artist: compositor |
Sam Horgan | ... | prep artist / roto artist: Double Negative |
Ludovic Iochem | ... | digital matte painter |
Timothy P. Jones | ... | digital film bureau |
Nishtha Kantharia | ... | facility visual effects project coordinator |
Vivek Karmarkar | ... | compositor (as Vivek Jayant Karmarkar) |
Sudheesh Kattil | ... | compositor |
Zain Khan | ... | compositor |
Sudheesh Kk | ... | digital compositor |
Stuart Lashley | ... | visual effects supervisor |
Luke Letkey | ... | compositor |
Vaibhav Marathe | ... | compositor (as Vaibhav A. Marathe) |
Varnica Mathur | ... | compositor |
Daniel Maund | ... | 3d artist |
Helen McAvoy-James | ... | visual effects coordinator (as Helen McAvoy) |
Ciaran O'Connor | ... | compositor |
Stuart Partridge | ... | senior compositor |
Radhika Patel | ... | match move artist |
Philip Pendlebury | ... | visual effects data manager |
Ben Perrott | ... | in-house vfx: CheapShotVFX |
Andrew Poole | ... | visual effects editor |
Khatal Prajakta | ... | digital compositor: Prime Focus (as Prajakta Khatal) |
Richard R. Reed | ... | visual effects compositing supervisor (as Richard Reed) |
Sullivan Richard | ... | matte painter: Double Negative |
Tara Roseblade | ... | compositor |
Ash Ryan | ... | compositor (as Ashley Ryan) |
Andy Scrase | ... | 3d artist (as Andrew Scrase) |
Chris Sillitoe | ... | compositor (as Christopher Stilltoe) |
Mrityunjay Singh | ... | digital compositor: Double Negative |
Jessica Clare Smith | ... | compositor (as Jessica Smith) |
Michael Steward | ... | digital matte painter |
Sean Stranks | ... | compositor |
Alan Stucchi | ... | prep artist / roto artist |
Devarshi Thakkar | ... | facility visual effects line producer |
Stevenson Thomas | ... | compositor |
Adam Trowse | ... | compositor |
Malcolm Watts | ... | 3d artist |
Neil West | ... | 3d artist |
Lisa Alice Wood | ... | visual effects data manager (as Lisa Wood) |
Africa Aguirre Martín | ... | studio data management: double negative (uncredited) |
Nitin Amin | ... | digital compositor (uncredited) |
Jon Bragado | ... | senior matchmove artist: double negative (uncredited) |
Colin P. Brown | ... | colourist (uncredited) |
Mahesh Desai | ... | digital matte painting: Prime Focus (uncredited) |
Rao Eshwar | ... | digital compositor (uncredited) |
Prag Gargatte | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Mohamed Ghouse | ... | lead compositor: Double Negative (uncredited) |
Michael Leigh Gresham | ... | prep artist: Double Negative (uncredited) |
Luke Letkey | ... | digital compositor: double negative (uncredited) |
Melvin Lopes | ... | compositor (uncredited) |
Helen McAvoy-James | ... | visual effects production coordinator: Double Negative (uncredited) |
Jonathan Opgenhaffen | ... | digital matte painter (uncredited) |
Rupam Roychoudhury | ... | digital artist (uncredited) |
Roger Serrabassa Vilar | ... | digital compositor: double negative (uncredited) |
Abhishek Singh | ... | digital compositor (uncredited) |
Olivier Thibaut | ... | research and development: Double Negative (uncredited) |
Parikshat Tyagi | ... | compositor: prime focus (uncredited) |
Yuri Vasilyev | ... | roto/paint artist (uncredited) |
Vanessa Velasquez | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Sachin Vishwas | ... | digital compositor: prime focus (uncredited) |
Stunts
Olivier Bisback | ... | stunt coordinator: Belgium unit |
Julian Spencer | ... | stunt/fight coordinator (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Shibbir Ahmed | ... | digital imaging technician assistant |
Barry Aldridge | ... | stand-by rigger |
Steven Allebosch | ... | electrician: Belgium unit |
Anthony Bagley | ... | digital imaging technician |
Tue Bengtsson | ... | electrician: Denmark unit |
Morten Boserup | ... | grip assistant: "a" camera: Denmark unit |
Christian Brøndum | ... | grip assistant: "a" camera: Denmark unit (as Christian Broe-Brondum) |
Kasper Loft Bylov | ... | second assistant camera: "c" camera: Denmark unit (as Kasper Bylov) |
Lawrence Carter | ... | standby rigger |
Adrien Challand | ... | grip assistant: Belgium unit |
Renaud Charlier | ... | grip assistant: Belgium unit |
Philip Christensen | ... | daily grip: Denmark unit |
Adam Coles | ... | first assistant camera: "b" camera |
Guy Cope | ... | hod electrical rigger |
Bo Craner | ... | grip assistant: "b" camera: Denmark unit |
Tinus Dam | ... | electrician: Belgium unit |
Laurens De Grande | ... | electrician: Belgium |
Ludovic Destrebecq | ... | balloon light operator: Belgium unit |
Thomas Ditzel | ... | rigging electrician: Denmark unit |
Emma Edwards | ... | second assistant camera: second unit |
John Evans | ... | director of photography: second unit |
Torben Forsberg | ... | camera operator: "c" camera: Denmark unit |
Jens Bo Fraek | ... | best boy: Denmark unit |
Jesper Maxwell Frederiksen | ... | electrician: Denmark unit |
Tobias Frobrodt | ... | technician: Shotmaker: Dresden unit |
Chris Gilbertson | ... | lighting desk operator |
Ross Grainger | ... | rigging gaffer |
Louis Gretlund | ... | camera runner: Denmark unit |
Karstens Griebe | ... | technician: remote head: Dresden unit |
Julian Guest | ... | rigging electrician |
Jordan Halstead | ... | camera trainee |
Richard Harrowing | ... | rigging electrician |
Harlon Haveland | ... | electrician |
Peter Hayley-Barker | ... | grip assistant |
Manon Henry | ... | camera trainee: Belgium unit |
Jacob Holst | ... | electrician: Denmark unit (as Jakob Holst) |
Jamie Hunt | ... | rigging electrician |
Ian Jackson | ... | second assistant camera: "a" camera |
Bert Jonckheere | ... | electrician: Belgium unit (as Bert Jonckere) |
Nicolas Kengen | ... | grip assistant: Belgium unit |
Mikael Kort Kristensen | ... | operator: a-frame: Denmark unit |
Jeppe Lassen | ... | grip: "a" camera: Denmark unit |
Iain Mackay | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Gustav Meiling Madsen | ... | camera runner: Denmark unit |
Nicolas Mambourg | ... | grip assistant: Belgium unit |
Jan Bastian Muñoz Marthinsen | ... | camera trainee: Denmark unit (as Jan Bastian Marthinsen) |
Guy McCormack | ... | video playback operator |
Paul McGeachan | ... | director of photography: second unit / gaffer (main unit) |
Danny McGee | ... | electrician |
David Medina | ... | electrician: Denmark unit |
Jacob Molberg | ... | electrician: Denmark unit |
Rob Monger | ... | practical electrician |
Alex Mott | ... | grip: "a" camera |
Dean Murray | ... | second assistant camera: b camera |
Lars Nielsen | ... | rigger: Denmark unit |
Piet Hasselby Nielsen | ... | rigging electrician: Denmark unit |
Agatha A. Nitecka | ... | still and specials photographer (as Agatha Nitecka) |
Magnus Ohmsen | ... | grip: "b" camera: Denmark unit |
Ilko Petkow | ... | key grip: Dresden unit |
Van Thanh Pham | ... | operator: Scorpio |
Sander Raemdonck | ... | electrician: Belgium unit (as Sander Raemdock) |
Guillaume Renoir | ... | grip assistant: Belgium unit |
Steve Roberts | ... | best boy |
Dieter Roelens | ... | electrician: Belgium unit |
James Sams | ... | grip: "b" camera |
Dave Sherman | ... | rigging electrician (as David Sherman) |
Adam Slater | ... | rigging electrician |
Amandine Soares | ... | grip: Belgium unit |
Steven Soete | ... | electrician: Belgium unit (as Steven Soette) |
Hatuey Suarez | ... | grip assistant: Belgium unit (as Hatuey Suarez-Piedra) |
Roel Tanghe | ... | gaffer: Belgium unit |
Thomas Tann | ... | electrician |
Michael Tøt | ... | daily grip: Belgium unit |
Edwin Van Den Hove | ... | grip assistant: Belgium unit |
Jérôme Van Grunderbeeck | ... | grip assistant: Belgium unit (as Jerome Van Grunderbeeck) |
Dieuwert Vandekerckhove | ... | electrician: Belgium unit |
Tim Vanroose | ... | electrician: Belgium unit |
Steve Walsh | ... | electrician |
Theo Berman | ... | focus puller: dailies (uncredited) |
Casper Bülow | ... | additional electrician: danish unit (uncredited) |
Steven Casali | ... | video assistant (uncredited) |
Chris Dickinson | ... | additional electrician: dailies (uncredited) |
Ryan Donnelly | ... | video playback assistant (uncredited) |
Neffi Kristensen | ... | additional electrician: Danish Unit (uncredited) |
Jacob Marlow | ... | rigging gaffer (uncredited) |
David Marriott | ... | electrician (uncredited) |
James Metcalfe | ... | digital imaging technician: additional photography (uncredited) |
Gabriel Stefan | ... | electrician: danish unit (uncredited) |
Denis Warnier | ... | key grip (uncredited) |
Animation Department
Simon Irvine | ... | animator |
Casting Department
Abigail Barbier | ... | adr voice casting |
Louis Elman | ... | adr voice casting |
Lauren Evans | ... | casting associate |
Annie Leroy | ... | casting assistant: Belgium unit |
Anders Nygaard | ... | casting: Denmark unit |
Anja Philip | ... | casting: Denmark unit |
Sèbastien Verbustel | ... | casting: Belgium unit |
Carole Vilt | ... | casting assistant: Belgium unit |
Ruth Earley | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Malin Anderson | ... | costume maker |
Yolanda Bluff | ... | costume trainee: Denmark unit |
Emily Bowen | ... | costume assistant |
Martin Clarke | ... | costumier |
Grith Deleuran | ... | seamstress: Denmark unit (as Girth Holm Deleuran) |
Emilie Galsgaard Dinesen | ... | costume trainee: Denmark unit |
Élise Draux | ... | wardrobe assistant: Belgium unit |
Emilie Bøge Dresler | ... | costume trainee: Denmark unit |
Merete Engbæk | ... | costume assistant: Denmark unit (as Merete Engbæk Wrangel) |
Anne-Dorthe Eskildsen | ... | crowd dresser: Denmark unit |
Dany Everett | ... | costumier (as Danielle Everett) |
Sara Forghani | ... | costume trainee: Denmark unit |
Jessie Gelpke | ... | principal standby |
Caroline Gereduz | ... | wardrobe assistant: Belgium unit |
Katrine Gumundsson | ... | costume trainee: Denmark unit |
Dougie Hawkes | ... | costumier |
Vibe Knoblauch Hededam | ... | costume assistant: Denmark unit |
Carin Hoff | ... | costumier: UK |
Sonia Isla | ... | costume assistant: prep time |
Anne-Mette Kastrup-Nielsen | ... | costume trainee: Denmark unit |
Muriel Lemaitre | ... | seamstress: Belgium unit |
Catherine Marchand | ... | key costumer: Belgium unit |
Mette Meinicke | ... | costume assistant: Denmark unit |
Pia Myrdal | ... | costume assistant: Denmark unit |
Louize Nissen | ... | key costume: Denmark unit |
Amy Pollitt | ... | crowd standby |
Margrethe Rasmussen | ... | costume assistant: Denmark unit |
Anna Reynolds | ... | costumier |
Joanna Roderick | ... | costumier |
Sunita Singh | ... | principal standby |
Anna Spencer | ... | crowd standby |
Sally Turner | ... | assistant costume designer |
Regina van Eijden | ... | assistant costume supervisor: Belgium |
Marine Vanhaesendonck | ... | wardrobe assistant: Belgium unit |
Hannah Walter | ... | costume supervisor |
Anne-Julie Wessel | ... | wardrobe assistant: Belgium unit |
Fliss Wyatt | ... | crowd mistress: UK (as Felicity Wyatt) |
Caroline Gereduz | ... | set costumer (uncredited) |
Annette Malone | ... | costume maker/alterations (uncredited) |
Editorial Department
Alex Anstey | ... | first assistant editor |
Maria Chamberlain | ... | digital intermediate assistant colourist |
Michael Cheung | ... | visual effects editor |
Peter Collins | ... | head of data management |
Tom Corbett | ... | digital film bureau |
Georgina Cranmer | ... | digital film bureau |
Sinéad Cronin | ... | digital on-line editor |
Rob Farris | ... | digital intermediate head of production |
Gianluca Ferrari | ... | digital film bureau (as Gian Luca Ferrari) |
Lyndsey Fitzgerald | ... | assistant editor |
Adam Glasman | ... | digital colorist |
Neil Harrison | ... | senior digital intermediate administrator |
Lawrence Hook | ... | digital film bureau |
Timothy P. Jones | ... | digital film bureau |
Patrick Malone | ... | digital intermediate head of department |
Lydia Mannering | ... | editorial trainee |
Gemma McKeon | ... | digital intermediate assistant producer |
Gordon Pratt | ... | digital film bureau |
Daniel Tomlinson | ... | digital on-line editor |
Laurent Treherne | ... | digital intermediate technologist |
Diana Vasquez | ... | digital intermediate assistant colourist |
Russell White | ... | digital on-line editor (as Russel White) |
Alex Williams | ... | second assistant editor |
Jonathan Collard | ... | digital intermediate producer (uncredited) |
Martin Poultney | ... | commercial director: Goldcrest Post Production (uncredited) |
Location Management
Benjamin Bailey | ... | assistant location manager (as Ben Bailey) |
Alexandre Barry | ... | location assistant: Belgium unit |
Guy Baudoin | ... | location scout |
Raphaël Benoliel | ... | location manager: Paris unit (as Raphael Benoleil) |
Jonas Fylling Christiansen | ... | location assistant: Norway unit (as Jonas Christiansen) |
Rasmus Christoffersen | ... | location manager: Denmark unit |
Louis Cooper Robinson | ... | location scout |
Alice Cordie | ... | location scout: Paris unit |
Eleri Coulten | ... | assistant location manager |
Damon Crane | ... | location scout |
Thomas Dalen | ... | location assistant: Norway unit |
Antonin Depardieu | ... | location manager: Paris unit |
Margot Fruitier | ... | standby location assistant: Belgium unit |
Calum Green | ... | location marshal |
Christoffer Harding | ... | assistant location manager: Denmark unit |
Xavier Huart | ... | location assistant: Belgium unit |
Florine Impellizzeri | ... | standby location assistant: Belgium unit |
Didier Jacquemotte | ... | assistant location manager: Belgium unit |
Karin Kavanagh | ... | location coordinator |
Chris Kennedy | ... | assistant unit manager |
James Kirby | ... | location marshall |
Jesper Ray Manley | ... | location scout: Denmark unit |
Humphrey Milles | ... | supervising location manager |
Nicolai Moland | ... | location scout: Norway unit (as Nikolai Moland) |
Claus Nielsen | ... | location assistant: Denmark unit |
Aimé Ntakiyica | ... | supervising location manager: Belgium unit |
Isabella Ramsay | ... | location assistant |
Leo Resnes | ... | location manager: Norway unit |
Lennart Storgaard | ... | assistant location manager: Denmark unit |
Remi Tamburini | ... | standby location assistant: Belgium unit |
Julie Trystram | ... | location assistant: Belgium unit |
Alexander Van Ringelstein | ... | location assistant: Belgium unit |
Josh Yudkin | ... | location scout |
Mikael Zilmer | ... | location assistant: Denmark unit |
Volker Zobelt | ... | location scout: Denmark unit |
Katrina Day | ... | assistant location manager: additional photography (uncredited) |
Claus Nielsen | ... | assistant location manager: DK unit (uncredited) |
Emma Woodcock | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Laurence Anslow | ... | assistant engineer |
David Arch | ... | musician: piano |
Jean-Pascal Beintus | ... | orchestrator |
Nicolas Charron | ... | orchestrator |
Peter Clarke | ... | music editor |
Peter Cobbin | ... | score mixer / score recording engineer |
Alexandre Desplat | ... | conductor / orchestrator |
Xavier Forcioli | ... | programming / score coordinator |
Toby Hulbert | ... | assistant engineer |
Rael Jones | ... | music editor |
Carmine Lauri | ... | orchestra leader |
Dominique Lemonnier | ... | score producer (as Dominique 'Solrey' Lemonnier) |
London Symphony Orchestra | ... | music performed by |
Adam Miller | ... | assistant engineer |
Lewis Morison | ... | music editor |
Sylvain Morizet | ... | orchestrator |
Michael Pärt | ... | music editor |
Claude Romano | ... | music preparation |
Cecile Tournesac | ... | score editor |
Norbert Vergonjeanne | ... | music preparation (as Norbert Vergonjanne) |
Kirsty Whalley | ... | score mixer |
John Barrett | ... | score mix assistant engineer (uncredited) |
Mario de Sa | ... | orchestra manager (uncredited) |
Kirsty Whalley | ... | additional music editing (uncredited) |
Script and Continuity Department
Laura Miles | ... | script supervisor |
Aisling Hughes | ... | script supervisor: second unit dailies (uncredited) |
Transportation Department
Justin Ackroyd | ... | driver: props |
Sharif Ali | ... | unit driver: Denmark unit |
Simon Severin Andersen | ... | unit driver |
Ollie Birmingham | ... | unit driver: dailies |
Allan Bradshaw | ... | transportation captain |
Marie Brumagne | ... | unit driver: Belgium unit |
Jimmy Carruthers | ... | transportation captain |
Jonas Fylling Christiansen | ... | driver: minibus: Norway unit (as Jonas Christiansen) |
Jonathan Christoffel | ... | unit driver: Belgium unit |
Nick 'Nocker' Curson | ... | driver: props (as Nick Curson) |
Thomas Dalen | ... | driver: minibus: Norway unit |
Damien Delance | ... | driver: facilities: Belgium unit |
Sylvain Dufayard | ... | driver: facilities: Belgium unit |
Anders Espersen | ... | unit driver: Denmark unit |
Lachlan Forbes | ... | unit driver: Denmark unit |
Jérôme Fournier | ... | driver: facilities: Belgium unit |
Aske Kruse Frederiksen | ... | unit driver: Denmark unit |
Paulus Gioørtz | ... | picture car coordinator: Norway unit |
Asger Gottlieb | ... | unit driver: Denmark unit |
Michel Gouillard | ... | unit driver: Belgium unit |
Oliver Hanssens | ... | unit driver: Belgium unit |
Andy Hassall | ... | driver: camera truck |
Lloyd Haste | ... | driver: props |
Kjetil Hepsø | ... | driver: cast: Norway unit |
Kasper Hjorth | ... | unit driver: Denmark unit |
Bob Hole | ... | unit driver |
Greg Howard | ... | facilities captain |
Lee Isgar | ... | driver: Alicia Vikander |
Gilou Kamariza | ... | unit driver: Belgium unit |
Josefine Larsen | ... | unit driver: Denmark unit (as Josefine Else Larsen) |
Rasmus Jacob Lefmann | ... | unit driver: Denmark unit |
Micki Mathiesen | ... | unit driver: Denmark unit |
Enyo Mortty | ... | driver: Tom Hooper |
Aimé Ntakiyica | ... | transportation captain: Belgium unit |
Kevin Oates | ... | driver: grip truck |
Gary Prescott | ... | driver: props |
Robert Quint | ... | unit driver: Belgium unit |
Marcel Richter | ... | production driver: Dresden unit |
Jens Ring | ... | unit driver: Denmark unit |
David Salaun | ... | driver: facilities: Belgium unit |
Rolf Skjong | ... | driver: equipment: Norway unit |
Jason Smith | ... | driver: props |
Grégory Stockman | ... | unit driver: Belgium unit |
Laurent Thiry | ... | picture car coordinator: Belgium unit |
Pia Severin Valentine | ... | transportation coordinator: Denmark unit (as Pia Valentine) |
Stephen Valentine | ... | driver: Tom Hooper: Denmark unit |
Bram Van Cauwenberghe | ... | unit driver: Belgium unit |
Sylvie Vandermeuter | ... | driver: Tom Hooper: Belgium unit |
Jean Verset | ... | unit driver: Belgium unit |
Adam Vines | ... | driver: costume |
L. Yang | ... | unit driver: Denmark unit (as Lian Yang) |
Jérôme Zahno | ... | unit driver: Belgium unit |
Paul Deluce | ... | unit car driver (uncredited) |
Neffi Kristensen | ... | truck driver: art department - Denmark (uncredited) |
Josefine Larsen | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Flavio Aquilone | ... | Italian dubbing: voice |
Henrik Arnrød | ... | production assistant: catering: Denmark unit |
Dorothée Baert | ... | production coordinator: Belgium unit |
Martin Betzer | ... | unit medic: Denmark unit |
France Brasseur | ... | production accountant |
France Brasseur | ... | assistant accountant: Belgium unit |
Josephina Brugger | ... | production intern: Denmark unit |
Marie Brumagne | ... | runner: Belgium unit |
Marc Budde | ... | head chef: Denmark unit |
Nick Bull | ... | Stills Approvals Service: Film Solutions |
Estrid Lauritsen Böttiger | ... | assistant: Tom Hooper: Denmark unit (as Estrid Böttiger) |
Fred Bonham Carter | ... | floor runner |
Lindy Chambers | ... | production secretary |
Frédéric Chary | ... | catering assistant: Belgium unit |
Jonathan Christoffel | ... | runner: Belgium unit |
Françoise Collingnon | ... | assistant to administrator: Artémis Productions |
Tilly Coulson | ... | development executive: Working Title |
Clark Crewe | ... | assitant to producers |
Ben Crooks | ... | modeller |
Mabel Currie | ... | catering assistant |
Mathilde de Montpellier | ... | unit medic: Belgium unit |
Chloe Dorigan | ... | assistant: Tom Hooper |
Penny Dyer | ... | dialect coach |
Timothy Easthill | ... | financial controller: Working Title (as Tim Easthill) |
Victoria Endacott | ... | assistant: Tim Bevan: Working Title |
Stuart Ewen | ... | assistant production coordinator |
Jean-Christophe Fey | ... | catering assistant: Belgium unit |
Hollie Foster | ... | production coordinator |
Karen Fried | ... | publicist |
Casper Gammelgaard | ... | unit medic: Denmark unit |
Joe Gardner | ... | stand-in |
Nathalie Geoffroy | ... | production staff |
Shefali Ghosh | ... | head of finance: Working Title |
Beatrice Gibson | ... | legal advisor business and legal affairs: Working Title |
Thomas Giesert | ... | catering assistant: Denmark unit |
Michel Gouillard | ... | runner: Belgium unit |
Amelia Granger | ... | executive vice president: Film UK: Working Title |
Nick Gray | ... | lock off pa |
Julia Hall | ... | senior designer: Lipsync Design |
Niels Chr. Hancke | ... | hotel coordinator |
Oliver Hanssens | ... | runner: Belgium unit |
Emma Harman | ... | assistant accountant |
Tarn Harper | ... | post-production accountant |
Daniel Heale | ... | marketing agency executive |
Martin Heberden | ... | clearances and product placement |
Marcus Hermann | ... | catering assistant: Denmark unit |
Dan Hillsdon | ... | financial controller |
Lars Hjelmsø | ... | floor runner: Denmark unit |
Elise Holowicki | ... | development intern |
Isabella Hurn | ... | cashier |
Mick Hurrell | ... | advisor: health and safety |
Ronni Husmand | ... | crowd coordinator assistant: Denmark unit |
Suraya Jamac | ... | cashier |
Mathias Lerche Jaqué | ... | floor runner: Denmark unit (as Mathias Lerche Jacqué) |
Jennifer Jeurissen | ... | distribution assistant: Artémis Productions |
Gilou Kamariza | ... | runner: Belgium unit |
Sascha Kring | ... | production intern: Denmark unit |
Lise Krogsgaard | ... | accountant: Denmark unit |
Béatrice Laloy | ... | production executive coordinator: Artémis Productions |
Clyde Lane | ... | chef |
Matthew Lawson | ... | co-first assistant accountant |
Anid Lobato de Faria | ... | assistant to executive producer: Artémis Productions |
Anita Juel Lystbæk | ... | crowd coordinator: Denmark unit (as Anita Juel Lystbaek) |
Olivia Lühe | ... | catering assistant: Denmark unit |
Anne-Laure Machain | ... | catering assistant: Belgium unit |
Hippolyte Machain | ... | catering assistant: Belgium unit |
Xavier Machain | ... | chef: Belgium unit |
Mikkel Mainz Hesse | ... | unit medic coordinator: Denmark unit |
Stacy Mann | ... | unit publicist |
Jeppe Marstrand | ... | floor runner: Denmark unit |
Lawrence Mason | ... | production assistant |
Savannah Mcmillan | ... | bts photographer for amber heard |
Yans Medina | ... | set production assistant: Denmark unit |
Julien Melebeck | ... | post-production supervisor: Artémis Productions |
Salah Messaouidi | ... | security supervisor: Belgium unit (as Salah Messaoudi) |
Cassie Metcalf-Slovo | ... | production coordinator: Working Title |
Josefine Bruun Meyer | ... | production intern: Denmark unit |
Sabine Meyer | ... | research consultant (as Dr. Sabine Meyer) |
Jonas Michaelsen | ... | floor runner: Denmark unit |
Patricia Milanesi | ... | assistant |
Sylvie Moris | ... | secretary: Artémis Productions |
Dave Morley | ... | unit medic (as David Morley) |
Angela Morrison | ... | chief operating officer: Working Title |
Søren Hadsund Mortensen | ... | set production assistant: Denmark unit (as Søren Hadsun Mortensen) |
Jonas Pape | ... | floor runner: Denmark unit |
Nikolaj Pors | ... | research consultant |
Georgia Pownall | ... | assistant: Eric Fellner: Working Title |
Patrick Quinet | ... | co-producer: Artémis Productions |
Stephane Quinet | ... | executive producer: Artémis Productions (as Stéphane Quinet) |
Robert Quint | ... | runner: Belgium unit |
Ves Møller Rasmussen | ... | floor runner: Denmark unit |
Alex Reynolds | ... | choreographer / movement choreographer |
Patrick Rossner | ... | catering assistant: Denmark unit |
Isabelle Schapira | ... | production secretary: Belgium unit |
Katharina Sellner | ... | adr loop group |
Sheeraz Shah | ... | head of business and legal affairs: Working Title |
Jack Sidey | ... | production supervisor: Working Title |
Cassandra Sigsgaard | ... | clearances and product placement |
Harriet Spencer | ... | development executive: Working Title |
Gregory Stockman | ... | runner: Belgium unit (as Grégory Stockman) |
Ditte Sun | ... | production intern: Denmark unit |
Behnam Taheri | ... | production assistant |
Ewan Taylor | ... | co-first assistant accountant |
Stine Tolaas | ... | production assistant: Norway unit |
Noémie Toth | ... | floor runner: Belgium unit |
Sara Vahabi | ... | publicity consultant |
Bram Van Cauwenberghe | ... | runner: Belgium unit |
Emmanuel Van Melkebeke | ... | business & legal affairs: Artémis Productions |
Sylvie Van Ruymbeke | ... | assistant to producer: Artémis Productions |
Bernard Vander Donckt | ... | administrator: Artémis Productions |
Charlie Vaughan | ... | key floor runner |
Jean Verset | ... | runner: Belgium unit |
Anne Walsh | ... | dialect coach: adr |
Graham Walters | ... | caterer: craft service |
Howard Watkins | ... | head of title design |
Lucas Webb | ... | vice president development: Working Title |
Morten Weilbach | ... | accountant: Denmark unit |
Polly Wilby | ... | assistant post-production accountant |
Julia Wilson Dickson | ... | dialect coach (as Julia Wilson-Dickson) |
Jeppe Wowk | ... | set production assistant: Denmark unit |
Michelle Wright | ... | executive in charge of production: Working Title |
Sarah Jane Wright | ... | production executive: Working Title (as Sarah-Jane Robinson) |
Thomas Yong | ... | production coordinator: Denmark unit |
Jérôme Zahno | ... | runner: Belgium unit |
Greg Zalewski | ... | catering assistant |
Pip Ayers | ... | epk producer (uncredited) |
Melissa Azizi | ... | assistant: Gail Mutrux (uncredited) |
Maï Boiron | ... | french translator (uncredited) |
Aisling Hughes | ... | script supervisor: second unit dailies (uncredited) |
Arif Macaco | ... | crowd assistant director (uncredited) |
Garry Marriott | ... | medic: construction (uncredited) |
Oliver Stotter | ... | production assistant (uncredited) |
Robbie Torbuck | ... | production assistant: dailies (uncredited) |
Emmanuel Van Melkebeke | ... | legal counsel (uncredited) |
Gianpiero Vannucci | ... | runner (uncredited) |
John Walbeoffe | ... | engineer: digital imaging (uncredited) |
Derek Warman | ... | fire officer (uncredited) |
Thanks
April Ashley | ... | thanks |
Pierrette Baillot | ... | thanks: brussels film office |
John Bancroft | ... | special thanks (as Dr. John Bancroft) |
Carlos Bedran | ... | special thanks |
Brad Calcaterra | ... | special thanks |
Kristiene Clarke | ... | special thanks |
Alexandre Dressen | ... | thanks: brussels film office |
Rhys Ernst | ... | thanks |
Leslie Hilburn Fabian | ... | special thanks |
Claude Fontaine | ... | special thanks |
Thomas Gammeltoft | ... | special thanks |
Nathalie Geoffroy | ... | thanks |
Michel Gilbert | ... | thanks: hotel max hallet |
Christian Graugaard | ... | special thanks |
Richard Green | ... | tom hooper and eddie redmayne would like to thank |
Duncan Heath | ... | tom hooper would like to thank |
Jesper Hermansen | ... | special thanks |
Fran Hickman | ... | tom hooper would like to thank |
Trista Hidalgo | ... | thanks |
Ben Hooper | ... | tom hooper would like to thank |
Meredith Hooper | ... | tom hooper would like to thank |
Rachel Hooper | ... | tom hooper would like to thank |
Richard Hooper | ... | tom hooper would like to thank |
Liam Irving | ... | special thanks |
Matt Jones | ... | special thanks |
Ulrik Bolt Jørgensen | ... | special thanks (as Ulrik Bolt Jorgensen) |
Miles Ketley | ... | special thanks |
Truls Kontny | ... | thanks |
Neil LaBute | ... | special thanks |
Paris Lees | ... | thanks |
Henriette Leth | ... | special thanks |
Linda Lichter | ... | special thanks |
Marina Lienert | ... | tom hooper and eddie redmayne would like to thank |
Doug MacLaren | ... | tom hooper would like to thank |
Christine McGinn | ... | special thanks |
Patricia Milanesi | ... | very special thanks |
Nicolai Moland | ... | special thanks |
Sinead Moran | ... | special thanks |
Tricia Newman | ... | special thanks |
Danielle Neyts | ... | thanks |
Dorothea Nosiska | ... | tom hooper and eddie redmayne would like to thank |
Sanne Kofod Olsen | ... | special thanks |
Charles Piqué | ... | thanks; bourgmestre de saint-gilles |
Beverley Ramm | ... | special thanks |
Leo Resnes | ... | special thanks |
Per Saari | ... | special thanks |
Susan Stryker | ... | thanks |
Cadence Valentine | ... | thanks |
Lana Wachowski | ... | thanks |
Tim White | ... | special thanks |
Jennifer Whyte | ... | thanks |