Directed by
Rob Bowman |
Writing Credits (WGA)
Gregg Chabot | ... | (story) & |
Kevin Peterka | ... | (story) |
Gregg Chabot | ... | (screenplay) & |
Kevin Peterka | ... | (screenplay) and |
Matt Greenberg | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Gary Barber | ... | producer |
Roger Birnbaum | ... | producer |
Chris Chrisafis | ... | co-producer |
Ned Dowd | ... | line producer |
Derek Evans | ... | co-producer |
James Flynn | ... | co-producer |
Jonathan Glickman | ... | executive producer |
Bruce Moriarty | ... | associate producer |
Morgan O'Sullivan | ... | co-producer |
Douglas A. Raine | ... | line producer |
Rebekah Rudd | ... | co-producer |
Dean Zanuck | ... | co-producer |
Lili Fini Zanuck | ... | producer |
Richard D. Zanuck | ... | producer |
Music by
Edward Shearmur |
Cinematography by
Adrian Biddle | ... | director of photography |
Editing by
Thom Noble | ||
Declan McGrath | ... | (uncredited) |
Casting By
Priscilla John | ||
Marcia Ross |
Production Design by
Wolf Kroeger |
Art Direction by
Ian Bailie | ||
Jonathan McKinstry | ... | supervising art director |
Alan Tomkins | ||
Justin Warburton-Brown | ... | (as Justin Brown) |
Set Decoration by
Simon Wakefield |
Costume Design by
Joan Bergin |
Makeup Department
Martina Byrne | ... | makeup artist: crowd |
Alex Cameron | ... | hairdresser: second unit |
Dee Corcoran | ... | chief hairdresser |
Sharon Doyle | ... | makeup artist: second unit |
Lynn Johnston | ... | makeup artist |
Sandra Kelly | ... | assistant hairdresser |
Clare Lambe | ... | makeup assistant (as Claire Lambe) |
Ailbhe Lemass | ... | chief makeup artist / makeup designer |
Paul Mooney | ... | trainee hairdresser |
Kevin Murnane | ... | special makeup effects artist |
Grandmaster Soroush | ... | tattoo artist |
Production Management
Mary Alleguen | ... | production manager |
Stewart Bethune | ... | production manager: Canada |
Jane McNally | ... | production manager: second unit |
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Keith Barry | ... | trainee assistant director |
Misha Bukowski | ... | dgc trainee assistant director |
Enda Doherty | ... | trainee assistant director |
Catherine Dunne | ... | second assistant director: second unit |
Nick Gillard | ... | second unit director |
Adrienne Greenhalgh | ... | trainee assistant director |
Sean Griffin | ... | trainee assistant director: dailies |
Ray Kenny | ... | daily assistant director |
Raymond Kirk | ... | third assistant director |
Nessa Linnane | ... | trainee assistant director |
Owen Magee | ... | trainee assistant director |
Josh McLaglen | ... | first assistant director: additional photography |
Tara McNamee | ... | trainee assistant director |
Bruce Moriarty | ... | first assistant director |
Brian 'Joker' Mulvey | ... | third assistant director: second aerial unit |
Hannah Quinn | ... | second assistant director: additional shooting |
Karen Richards | ... | second assistant director |
Nick Thomas | ... | trainee assistant director |
Jonathan Watson | ... | first assistant director: second unit |
Art Department
Eoin Bailey | ... | stagehand |
Celia Barnett | ... | art department researcher |
Graeme Bird | ... | model maker |
John Blakeley | ... | head sculptor |
Dermot Blighe | ... | trainee props |
Laura Bowe | ... | prop buyer |
Simon Boyd | ... | dressing props |
Stephen Bream | ... | assistant art director (as Steve Bream) |
Julie Busher | ... | assistant set decorator |
Pat Byrne | ... | trainee dressing props |
Joseph Clifford | ... | trainee dressing props |
Matt Codd | ... | consultant: dragon concept |
Dermot Coleman | ... | construction practical electrician |
Richard Collins | ... | trainee dressing props |
June Connon | ... | supervising stand-by props |
Keith Cullen | ... | trainee dressing props |
Manus Daly | ... | supervising carpenter |
Antonio Calvo Domínguez | ... | junior draughtsman (as Antonio Calvo-Dominguez) |
Shane Donnelly | ... | stagehand |
Graham Dowling | ... | supervising carpenter |
Henry Dowling | ... | trainee dressing props |
Martin Doyle | ... | dressing props |
Cos Egan | ... | dressing props |
Eoin Egan | ... | props |
Dave Flanigan | ... | dressing props |
Andrew Freeman | ... | trainee dressing props (as Andy Freeman) |
Barbara Galbraith | ... | trainee dressing props |
James Gemmill | ... | head scenic artist |
Jimmy Gillen | ... | standby stagehand |
Martin Goulding | ... | standby art director |
John Greene | ... | standby painter |
Alan Harvey | ... | trainee dressing props |
Martin Hayes | ... | supervising carpenter |
Darren Hayward | ... | supervising carpenter |
Michael Hayward | ... | assistant construction manager |
Paul Hedges Jr. | ... | standby props |
Paul Hedges | ... | prop master |
Shirley Henderson | ... | prop buyer |
Michael Higgins | ... | art department assistant |
Jonathan Houlding | ... | draughtsman (as Jon Houlding) |
Emma Hunt | ... | assistant: to Wolf Kroeger |
Lyndon Johnston | ... | stand-by props |
Gavin Jones | ... | model maker |
Jimmy Kavanagh | ... | drapes (as Jim Kavanagh) |
Sinead Kavanagh | ... | assistant art department coordinator |
Darren Kearney | ... | painter |
Stuart Kearns | ... | assistant art director |
Rory Kelleher | ... | graphics: on screen |
Patrick B. Kelly | ... | trainee dressing props |
Seamus Kelly | ... | dressing props |
Martin Kenny | ... | painter |
Reginald Keywood | ... | hod construction |
Chan Kin | ... | props |
Dave Kinsella | ... | dressing props (as David Kinsella) |
Rene Knol | ... | dressing props |
Hugh Lakes | ... | standby painter |
John Lamon | ... | carpenter & joiner / carpenter |
Jennifer N. MacLeod | ... | art department coordinator: Los Angeles |
Norah MacLeod | ... | art department coordinator: Los Angeles Unit (as Norah Plum) |
Nicky MacManus | ... | assistant construction manager |
Zebedee Massey | ... | trainee dressing props |
Melany Maximus | ... | concept aritst |
Kate McColgan | ... | art department coordinator |
Paul McDonnell | ... | props |
Iain McFadyen | ... | draughtsman |
Noel McKenna | ... | standby rigger |
Dave McMahon | ... | hod rigger |
Drew Meldon | ... | rigger |
Dave Midson | ... | assistant prop master |
Michael Mooney | ... | construction practical electrician |
Neil Muldowney | ... | trainee dressing props (as Neill Muldowney) / trainee stand-by props |
Colm Murphy | ... | standby carpenter |
Peter Murphy | ... | trainee dressing props |
Philip Murphy | ... | trainee dressing props |
Dennis Murray | ... | hod plasterer (as Denis Murray) |
Tony Nicholson | ... | supervising dressing props (as Tony Nicholson Jr.) |
Anthony Nugent | ... | trainee stand-by props |
Jimmy O'Meara | ... | stagehand |
David Oldham | ... | standby carpenter |
James Oxford | ... | concept illustrator |
Russell Oxley | ... | scenic artist |
John Park | ... | assistant construction manager |
John Paterson | ... | construction coordinator |
Liam Phelan | ... | construction practical electrician |
Bob Pritchard | ... | dressing props |
Robbie Reilly | ... | standby rigger |
Tommy Rennick | ... | supervising carpenter |
Jacques Rey | ... | illustrator |
Edwin Ryan | ... | sculptor |
Alan Scott | ... | hod painter |
Sean Scott | ... | hod painter |
William Simpson | ... | illustrator |
Tom Still | ... | draughtsman |
Andy Thomson | ... | standby art director (as Andrew Thomson) |
Christian Tobin | ... | trainee stand-by props |
Elaine Vaughan | ... | art department trainee |
Simon Wakefield | ... | set designer |
Bill Wall | ... | standby plasterer (as William Wall) |
David Wallace | ... | dressing props |
Terrence Wallace | ... | trainee dressing props (as Terence Wallace) |
Trinita Waller | ... | property master: Canada |
Paul Williamson | ... | supervising carpenter |
Paul Woods | ... | greensman |
Thomas Jones | ... | foam technician (uncredited) |
Sound Department
John Bateman | ... | adr mixer |
Tony Bridge | ... | assistant sound editor |
Darren Brisker | ... | production sound mixer: Canada |
Michelle Cunniffe | ... | foley mixer |
Patrick Dodd | ... | supervising sound editor |
Caoimhe Doyle | ... | foley walker |
Andrew Felton | ... | sound trainee |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer (uncredited) |
Kieran Horgan | ... | sound mixer |
Craig Irving | ... | re-recording mixer |
Jonathan Klein | ... | foley editor |
Steve Kohler | ... | dubbing recordist |
Conor O'Toole | ... | sound mixer: second unit |
Jon Olive | ... | sound effects editor |
Julian Pinn | ... | sound consultant: Dolby |
Darren Polish | ... | audio description narrator |
Noel Quinn | ... | boom operator |
Gerard Roche | ... | adr mixer |
Leslie Shatz | ... | re-recording mixer / sound designer |
Steve Single | ... | re-recording mixer |
Wendy Czajkowsky | ... | adr mixer (uncredited) |
Goro Koyama | ... | foley artist (uncredited) |
Andy Malcolm | ... | foley artist (uncredited) |
Jean McGrath | ... | adr recordist (uncredited) |
Stephen W. Potter | ... | stage engineer (uncredited) |
Ann Scibelli | ... | sound designer (uncredited) |
Andy Walker | ... | sound assistant (uncredited) |
Don White | ... | foley recording mixer (uncredited) |
Special Effects by
Kate Adams | ... | construction: department trainee |
Chris Allen | ... | mechanical fabrication |
John Baker | ... | special effects technician |
Bill Basso | ... | sculptor: dragon maquettes |
David Beasley | ... | model builder (as Dave Beasley) |
David Blitstein | ... | special effects technician |
Caimin Bourne | ... | special effects technician |
Paul Brady | ... | special effects technician |
Harry Brice | ... | mechanical department: technician |
Brian Bullock | ... | senior special effects technician |
Aidan Byrne | ... | senior special effects technician |
Brendan Byrne | ... | senior special effects technician |
Kevin Byrne | ... | special effects coordinator |
Paul Byrne | ... | special effects technician |
Ray Cavalluzzi | ... | model builder |
Dave Chamberlain | ... | model builder |
Gordon Collins | ... | construction: department trainee |
Robert Consing | ... | storyboard artist (as Robbie Consing) |
Eric Coon | ... | model builder |
Jeffrey Cupernell | ... | model builder (as Jeff Cupernall) |
Karl Derrick | ... | construction: department technician |
Chris Eldridge | ... | mechanical department: technician |
Veronika Erikson | ... | construction: department supervisor |
Malcolm Evans | ... | mechanical department: technician |
Julian Eyers | ... | construction: department technician |
Gerry P. Farrell | ... | special effects technician |
Chris Fitzgerald | ... | creature sculptor |
Martin Fitzpatrick | ... | special effects technician |
Barry Fowler | ... | mould making supervisor / supervisor: mould department |
Martin Fowler | ... | mould shop technician (as Martyn Fowler) |
Dan Frye | ... | mould shop technician |
Bruce Spaulding Fuller | ... | sculptor: dragon maquettes (as Bruce Fuller) |
Kathleen Gartner | ... | coordinator: model shop |
David Gauthier | ... | special effects supervisor (as Dave Gauthier) |
Adam Gelbart | ... | model builder |
Michele Gelormini | ... | construction: department trainee (as Michelle Gelormini) |
James Glassborough | ... | mechanical department: technician |
Henry Gonzales | ... | model builder |
Don Gray | ... | special effects technician |
John E. Gray | ... | special effects coordinator |
Laura Grijalva | ... | painter (as Laurah Grijalva) |
Chris Groombridge | ... | mould shop technician |
Gabriel Hardman | ... | storyboard artist: /illustrator (as Gabe Hardman) |
Rohan Harris | ... | painter |
Roland Hathaway | ... | ash effects technician |
Mark Hawker | ... | special effects technician: The Secret Lab |
Sean Hedges-Quinn | ... | creature sculptor |
Richard O. Helmer | ... | special effects technician (as Richie Helmer) |
Brent Heyning | ... | model builder |
Steve Holmes | ... | buyer |
Matthew Johnson | ... | construction: department trainee (as Matt Johnson) |
Gerry Johnston | ... | senior special effects technician / special effects supervisor |
Steve Jolley | ... | creature sculptor |
Gavin Jones | ... | construction: department technician |
Rick Jotle | ... | special effects: equipment |
Jason Kaufman | ... | model builder |
Michael Kearns | ... | special effects technician |
Chris Keary | ... | mould shop technician |
Patrick Kirwan | ... | special effects labourer |
Eric Krogh | ... | model builder |
Boyd Lacosse | ... | special effects foreman: The Secret Lab / special effects technician (as Boyd La Cosse) |
Jamey Levin | ... | model builder |
Stephen Lloyd | ... | buyer / senior special effects technician |
Jennifer N. MacLeod | ... | storyboard artist: coordinator |
Chris Martin | ... | supervisor: overall-dead dragon design and building |
Doug McCarthy | ... | mechanical department supervisor |
Stephen McClure | ... | mould shop technician |
Liam McDonald | ... | special effects labourer |
David McGeary | ... | special effects technician |
Brandon K. McLaughlin | ... | special effects technician |
Jim McPherson | ... | sculptor: dragon maquettes (as James McPherson) |
Roger Miley | ... | special effects technician |
Ray Moore | ... | lead model builder |
Dave Nichol | ... | construction: department technician |
Andre Nolan | ... | special effects technician |
Kevin Nolan | ... | senior special effects technician |
Jak Osmond | ... | special effects foreman |
Christine Overs | ... | sculptural effects: department supervisor (as Chrissie Overs) |
James Oxford | ... | storyboard artist |
Logan Payne | ... | model builder |
Michael Possert Jr. | ... | lead model builder (as Michael Possert) |
Mathew Poticary | ... | construction: department technician |
Samantha Preston | ... | construction: department trainee |
John Purdy | ... | special effects stagehand |
Jeff Pyle | ... | model builder |
Barnaby Redman | ... | mould shop technician |
Pat Redmond | ... | special effects technician |
Peter Redmond | ... | special electronics effects |
Gintar Repecka | ... | special effects technician |
Jacques Rey | ... | storyboard artist |
Chris Rosewarne | ... | construction: department trainee |
Dennis Schultz | ... | model builder |
W.A. Andrew Sculthorp | ... | special effects foreman |
Nick Seldon | ... | lead model builder |
Mark Sheaffer | ... | mechanical fabrication |
Doug Shemer | ... | mechanical fabrication |
Russell Shinkle | ... | model fabrication: Film Illusions |
Richard King Slifka | ... | mold maker (as Richard Slifka) |
Tamzin Smythe | ... | mould shop technician |
Joel Steiner | ... | mechanical fabrication |
Christopher A. Suarez | ... | special effects technician (as Chris Suarez) |
Patrick Taylor | ... | special effects technician |
Simon Taylor | ... | construction: department supervisor |
Miles Teves | ... | sculptor: supervisor: dragon maquettes |
Neil Toddy Todd | ... | special effects technician (as Neal James Todd) |
Robert Trenton | ... | creature sculptor (as Rob Trenton) |
Mark Vanstone | ... | mechanical department: technician |
Michael S. Vincent | ... | special effects technician |
Paula Vine | ... | construction: department technician |
Kevin Walker | ... | mould shop technician |
Steve Wang | ... | sculptor: dragon maquettes |
Tamara Waters | ... | model builder |
Alan Whibley | ... | construction: department technician |
Ken White | ... | mechanical department: technician |
George Willis | ... | model builder |
Bernie Wrightson | ... | storyboard artist |
Mark Yuricich | ... | mechanical fabrication: lead |
Kurt Zendler | ... | model builder |
John Ziegler | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Brian Adams | ... | compositor |
Jon Aghassian | ... | supervising matchmove artist |
Frank Annunziata | ... | associate production coordinator: The Secret Lab |
Ron Annunziata | ... | video assist (as Ronald Annunziata) |
Arthur Argote | ... | digital compositor (as Arthur 'Archie' Argote) |
Daniel Arkin | ... | assistant visual effects editor |
William Aylsworth | ... | digital film printing: and scanning |
Alec Bartsch | ... | lighter |
Allen Battino | ... | art director |
Scott Beattie | ... | visual effects director of photography |
Anders J.L. Beer | ... | rigging: character skin & muscle |
James Colby Bette | ... | visual effects |
Allen Blaisdell | ... | survey technician: /match mover |
David Booth | ... | digital film printing: and scanning |
Barbara A. Bordo | ... | digital paint & roto artist |
Steve Buff | ... | grip |
Eamonn Butler | ... | animation supervisor: The Secret Lab |
Marc Canas | ... | digital film printing: and scanning |
Marcus Carter | ... | paint & roto artist: 2D |
Camille Cellucci | ... | additional visual effects producer |
D. Wallace Colvard | ... | digital artist |
John Cornejo | ... | digital compositor: Walt Disney Feature Animation |
Elisabeth Cotter | ... | digital visual effects color timer |
James Coulter | ... | digital artist: Digital Dimension |
Chris Cowan | ... | survey technician |
Christine Cram | ... | paint & roto artist: 2D |
Doug Cram | ... | paint & roto artist: 2D |
Jason Crosby | ... | digital artist: Digital Dimension |
Patrick Dalton | ... | visual effects artist |
Michael Daugherty | ... | effects animator |
Jamal Davis | ... | digital film printing: and scanning |
Paolo deGuzman | ... | digital artist |
Dan DeLeeuw | ... | co-visual effects supervisor |
John Derderian | ... | digital film printing: and scanning |
Lino DiSalvo | ... | animator |
Nicole S. DiSalvo | ... | stage coordinator |
Rob Dressel | ... | creature supervisor |
Hank Driskill | ... | technical supervisor |
David Eberle | ... | technology support |
Bill Fadness | ... | digital film printing: and scanning (as William Fadness) |
Robert Falco | ... | technical director |
Cynthia Feyrer | ... | negative cutter |
Kevin Fitzgerald | ... | motion control operator |
Louis Flores | ... | digital effects artist |
Chris Gee | ... | digital film printing: and scanning |
Kevin Geiger | ... | digital artist |
Benoit Girard | ... | visual effects supervisor: Digital Dimension |
Lisa Goldberg | ... | associate visual effects producer |
Allen Gonzales | ... | matte painter |
Carlos Gonzalez-Ochoa | ... | technology support: Dynamics |
Kyle J. Healey | ... | art/previs: TSL |
Stephanie C. Herrman | ... | digital film printing: and scanning |
Richard R. Hoover | ... | visual effects supervisor: The Secret Lab |
Nicholas Hoppe | ... | visual effects animator |
Mark Hopper | ... | paint & roto artist: 2D |
Sandy Houston | ... | 2D paint and roto supervisor |
John Huikku | ... | digital compositor: Disney's The Secret Lab |
Fred Iguchi | ... | engineering supervisor |
Sean Jenkins | ... | effects animator |
Ardie Johnson | ... | lead character modeler |
Rick Johnson | ... | key grip |
Shawn Jolicoeur | ... | first assistant camera |
Reza Kasravi | ... | engineering: technician |
Blaine Kennison | ... | compositing supervisor |
Martin Allan Kloner | ... | visual effects editor |
Tanja Knoblich | ... | administrative manager (as Tanja Knoblich Davis) |
Marta Knudsen | ... | texture painter: The Secret Lab |
Kevin Koneval | ... | compositor |
Michael Kuehn | ... | technical director |
Ryan Leasher | ... | lighting artist |
Kevin Lee | ... | visual effects animator |
Li-Ming 'Lawrence' Lee | ... | visual effects animator |
Mark Lefitz | ... | technical director |
Richard E. Lehmann | ... | compositor |
C.J. LePage | ... | render i/o administrator |
Dan Levitan | ... | compositing supervisor |
Alexander Linger | ... | paint & roto artist: 2D (as Alex Linger) |
Kathryn Liotta | ... | resource coordinator (as Kathryn Liotta-Couture) |
Adolph Lusinsky | ... | cg supervisor |
Dave Mansour | ... | motion control technician |
Alex Mark | ... | character animator (as Alexander Mark) |
Michael Martines | ... | technical support |
Victor James Martinez | ... | computer: draftsman / digital set designer: miniatures/digital modeling/rapid prototyping |
Dale Mayeda | ... | digital effects artist |
Rodney J. McFall | ... | visual effects animator |
Dara McGarry | ... | technical support |
Dennis McHugh | ... | gaffer |
Colman McMahon | ... | stage manager (as Colman A.J. McMahon) |
Mike Meaker | ... | creature designer / visual effects art director |
Tony Meininger | ... | supervisor: model shop/miniature construction |
Charles Meredith | ... | compositor |
Robert L. Miles | ... | lighting artist |
Michael Miller | ... | digital compositor (as Michael F. Miller) / digital coordinator: 3D |
Justin Mitchell | ... | digital artist |
Craig Moore | ... | electrician |
Ken Moore | ... | projectionist |
Jerome Morin | ... | visual effects producer: Digital Dimension |
John Murrah | ... | digital effects supervisor |
Jimmie Nelson | ... | render I/O administrator |
Tony Noel | ... | compositor |
Kim O'Donnell | ... | compositor |
Jeff Olm | ... | compositor / digital compositor |
Sam Page | ... | computer: draftsman |
Alan A. Patel | ... | render I/O |
Amy Pawlowski | ... | visual effects editor |
Tom C. Peitzman | ... | additional visual effects producer |
Eric Pender | ... | effects animator: The Secret Lab |
Ernest Petti | ... | technology support |
Amy Pfaffinger | ... | digital compositor |
Jason Piccioni | ... | visual effects supervisor: Cinesite |
Brennan Prevatt | ... | graphic artist |
Winston Quitasol | ... | digital compositor |
Angela K. Reyes | ... | lighting and compositing coordinator |
Marc Reynolds | ... | second assistant camera |
Robert Rosenblum | ... | digital effects artist |
Chris Rosewarne | ... | dragon prop maker |
Penny Runge | ... | production manager: plate/miniature photography |
Merrick Rustia | ... | lighter |
John Damien Ryan | ... | assistant visual effects editor |
Atsushi Sato | ... | lead animator |
Wally Schaab | ... | CG lighting artist |
Scott Schneider | ... | project supervisor |
Marc Scott | ... | lead compositor |
Yuriko Senoo | ... | animator |
Miguel Sepulveda | ... | senior software engineer |
Joanne Shinohara | ... | pre-production coordinator |
Mark Siegel | ... | lighting and texture artist |
Nicholas Smaldino | ... | render io |
Brad Smith | ... | render I/O administrator |
Christine Sparkes | ... | projectionist |
Marion Spates | ... | digital effects artist: Digital Dimension |
Robert Spurlock | ... | mechanical effects supervisor (as Bob Spurlock) |
Zachary Stokes | ... | technology support |
Kee Nam Suong | ... | digital effects artist |
Patrick Taylor | ... | lead character rigger |
James Monroe Tharp Jr. | ... | grip |
Bryan Thombs | ... | 3D lead artist: title sequence |
George Trimmer | ... | art director |
Katie Tucker-Fico | ... | compositor (as Katie A. Fico) / digital compositor (as Katie Tucker) |
Erich Turner | ... | visual effects |
Renée Tymn | ... | digital compositor: Cinesite (as Renee Chamblin) / visual effects artist: Cinesite (as Renee Chamblin) |
Leandro Visconti | ... | compositor: Digital Dimension |
David Wainstain | ... | digital artist: effects animator |
Shauna Walters | ... | production accountant |
Makul Wigert | ... | digital efx producer |
Patrick Witting | ... | effects animator |
Paul Wood | ... | character animator |
Dean Wright | ... | visual effects executive producer: The Secret Lab |
Steve Yamamoto | ... | previsualization artist/animator |
Simon Yuen | ... | digital effects animator |
Edward Derian Boyke | ... | render I/O administrator (uncredited) |
Bryce Brecheisen | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Christian M. Elsensohn | ... | render I/O administrator: Disney/TSL (uncredited) |
Kama Moiha | ... | digital compositor (uncredited) |
Jeff Sadler | ... | technical support (uncredited) |
Tiffany Smith Llorens | ... | visual effects associate producer (uncredited) |
Tracy Takahashi | ... | visual effects associate producer (uncredited) |
Stunts
Barbara Conway | ... | stunts |
George Cottle | ... | stunts |
Kelly Dent | ... | stunt double: Isabella Scorupco / stunts |
Ben Dimmock | ... | stunts |
Ken Doherty | ... | stunts |
Shay Doherty | ... | stunt performer |
Neil Finnighan | ... | stunts |
David Garrick | ... | stunt artist: Jefferson |
Nick Gillard | ... | stunt coordinator |
Andy Godbold | ... | stunt artist: Piscatella |
Nic Goodey | ... | stunts |
Rob Inch | ... | stunts |
Rowley Irlam | ... | stunts |
Morgan Johnson | ... | stunts (as Morgan Johnston) |
Alex Meacock | ... | stunt artist: Alvarez |
Giedrius Nagys | ... | stunt double |
Robbie O'Brien | ... | stunts (as Robert O'Brien) |
Donal O'Farrell | ... | stunts |
Justin Pearson | ... | stunts |
Bean Peel | ... | stunts (as Lucinda Peel) |
Dominic Preece | ... | stunts |
Gary Robinson | ... | stunts (as Gareth Robinson) |
C.C. Smiff | ... | stunts |
Anna Stuart | ... | stunts |
Alan Walsh | ... | stunt double / stunts |
James Bamford | ... | stunt coordinator (uncredited) |
Joss Gower | ... | stunt double: Christian Bale (uncredited) |
Rob Inch | ... | stunt double: Christian Bale (uncredited) |
Mark Norby | ... | stunt double: Matthew McConaughey (uncredited) |
Donal O'Farrell | ... | assistant stunt coordinator (uncredited) |
Philippe Zone | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Simon Baker | ... | steadicam operator |
Ciarán Barry | ... | camera operator: second unit |
Richard Brooks Burton | ... | aerial first assistant camera |
Alan Butler | ... | a camera focus puller |
Mark Byrne | ... | trainee clapper loader |
Sean Cahill | ... | electrician |
John F. Carr | ... | practical electrician |
Stephen Carthy | ... | electrician (as Steven Carthy) |
Steve Casey | ... | electrician: /searchlight operator (as Stephen Casey) |
Albert Cassells | ... | generator operator |
Hugh-Thomas Cavanagh | ... | practical electrician |
Gary Colkett | ... | electrician: /searchlight operator |
John Conroy | ... | b camera: focus puller |
Seamus Corcoran | ... | b camera operator |
Sean Creagh | ... | generator operator |
Conor Crowley | ... | camera trainee |
Noel Cullen | ... | gaffer: second unit |
Adam Dale | ... | aerial cameraman |
Kevin Day | ... | gaffer |
Fiona Deasy | ... | clapper loader |
Seamus Deasy | ... | director of photography: second unit |
Kieran Dempsey | ... | best boy |
Russell Dereck | ... | grip |
Tony Devlin | ... | electrician |
Noel Donnellon | ... | video assist |
Gerry Donnelly | ... | generator operator (as Gery Donnelly) |
Richard Donnelly | ... | Additional 1st AC (as Richie Donnelly) |
Gary Dormer | ... | electrical rigger |
Billy Doyle | ... | electrician |
Des Doyle | ... | assistant camera |
Richie Egan | ... | Key grip additional photography / grip (as Richard Egan) |
Stephen Fell | ... | supervising rigger |
Nicholas Fitzgerald | ... | electrician |
John Flemming | ... | chief grip |
Sarah Francis | ... | a camera clapper loader |
Michael Frawley | ... | generator operator |
Michael Freaney | ... | electrical rigger (as Mick Freaney) |
Addo Gallagher | ... | electrician |
David Grennan | ... | focus puller: second unit |
Robert Hamilton | ... | video assist: second unit (as Rob Hamilton) |
Harvey Harrison | ... | additional photographer |
Damien Heffernan | ... | practical electrician |
Jonathan Hession | ... | stills photographer |
Roland Hill | ... | electrician |
Martin Holland | ... | electrician |
David Keogh | ... | electrician |
Patric Kickham | ... | video assist operator: second unit |
Declan King | ... | central loader |
Ian Madden | ... | best boy |
Davie Mayes | ... | electrician |
Michael McHugh | ... | electrician |
Philip McKeon | ... | b camera clapper loader |
Stuart Meacock | ... | free fall cameraman |
Pat Miller | ... | rigging gaffer |
Liam Moran | ... | electrician |
Terry Mulligan | ... | electrician chargehand |
John Murphy | ... | grip |
Philip Murphy | ... | grip |
Michael O'Connell | ... | electrician |
Eugene O'Sullivan | ... | electrician |
Peter O'Toole | ... | electrician |
Derek Russell | ... | rigging grip |
Pat Ryder | ... | electrician |
Kevin Scott | ... | generator operator |
Martin Smith | ... | operator: moviestar |
Francis Taaffe | ... | video assist |
Tom Tormey | ... | electrical rigger |
Ian Townsend | ... | remote head operator |
Alf Tramontin | ... | steadicam operator |
Andrew Watson | ... | best boy |
Glyn Williams | ... | wescam operator: assistant (as J. Glyn Williams) |
Charlie Woodburn | ... | first assistant camera: aerial unit |
David Worley | ... | a camera operator |
Vince McGahon | ... | steadicam operator (uncredited) |
Animation Department
Darrin Butts | ... | animator |
Ramiro Gomez | ... | technical director |
Casting Department
Vanessa Baker | ... | adr voice casting |
Laura Dickens | ... | casting assistant: UK |
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Kate Lacey-Kiley | ... | casting assistant (as Kate Lacey) |
Gail Munnelly | ... | extras casting |
John Norton | ... | casting associate |
Gillian Reynolds | ... | casting: Ireland |
Costume and Wardrobe Department
Tricia Boyko | ... | assistant costume designer: Vancouver |
Barbara Callaghan | ... | assistant wardrobe |
Patch Corcoran | ... | wardrobe trainee |
Kelvin Feeney | ... | assistant wardrobe |
Ciara James | ... | costume assistant |
Derbhla McClelland | ... | wardrobe trainee |
Helen McCusker | ... | wardrobe trainee |
Gabriel O'Brien | ... | assistant wardrobe |
Jess O'Leary | ... | wardrobe mistress (as Jessica O'Leary) / wardrobe supervisor: second unit (as Jessica O'Leary) |
Leonie Prendergast | ... | wardrobe trainee |
Martin Roberts | ... | costume construction |
Susan Scott | ... | illustrator: /design assistant |
Ger Scully | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Audrey Evans | ... | first assistant editor (as Audrey Joy Evans) |
David Gallegos | ... | tv promo editor |
Dale E. Grahn | ... | color timer |
Andrew Haigh | ... | assistant editor |
Oisin Healy | ... | technical dailies transfers: Screen Scene, Dublin |
Adrian Kays | ... | editor: prologue |
Elana Joy Livneh Lessem | ... | apprentice editor (as Elana Joy Livneh) |
Cynthia Ludwig | ... | avid assistant editor |
Siobhan McMahon | ... | trainee editor |
Michele Mehaffey | ... | post-production assistant |
Alison Moxey | ... | trainee editor |
David Murphy | ... | post-production accountant |
Aidan O'Brien | ... | trainee editor |
Anna Maria O'Flanagan | ... | second assistant editor |
Rebecca Weigold | ... | first assistant editor (as Rebecca Weigold Stocker) |
Christopher Womack | ... | assistant editor (as Chris Womack) |
Location Management
Lorcan Berney | ... | locations trainee |
Kieran Cuddihy | ... | location assistant |
Erika Fitzpatrick | ... | locations assistant |
Leonora Frawley | ... | assistant location manager |
Nial Fulton | ... | location consultant |
Dave Hall | ... | location assistant |
Manus Hingerty | ... | location researcher |
Eoin Holohan | ... | assistant location manager |
Linda Murphy | ... | locations department coordinator |
Colm Nolan | ... | location manager: second unit |
Cathy Pearson | ... | location manager |
Seamus Porter | ... | location scout |
Michael Swan | ... | locations assistant |
Erinn Thompson | ... | locations assistant |
Andrew Wilson | ... | assistant location manager |
Gordon Wycherley | ... | location scout |
Music Department
Andy Brown | ... | orchestra contractor |
Ilan Eshkeri | ... | additional music programming |
Vic Fraser | ... | music preparation |
The London Metropolitan Orchestra | ... | performer: London Metropolitan Orchestra |
Stephen McLaughlin | ... | score recordist (as Stephen P. McLaughlin) |
Richard Bissill | ... | musician: French horn (uncredited) |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Robert Elhai | ... | orchestrator (uncredited) |
Chris Fogel | ... | music scoring mixer (uncredited) |
Robert Garrett | ... | music editor (uncredited) |
Daryl B. Kell | ... | music editor (uncredited) |
The London Metropolitan Orchestra | ... | music performed by (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Jonathan Snowden | ... | musician: flute (uncredited) |
Jeff Toyne | ... | orchestrator (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Brad Warnaar | ... | orchestrator (uncredited) |
John Wilson | ... | music department (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jean Bourne | ... | script supervisor |
Ashley Kravitz | ... | script clearance |
Jeanette McGrath | ... | 2nd unit script supervisor |
Terry Hayes | ... | script revisions (uncredited) |
Zak Penn | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
Donnacha Brady | ... | action vehicle department assistant |
Arthur Dunne | ... | transport coordinator |
Dracey Jobbins | ... | camera car driver |
John Kavanagh | ... | driver captain |
Paul Kelly | ... | unit driver |
Gavin McGlashan | ... | action vehicle department assistant |
Gary McKeever | ... | refueller |
Peter Morrow | ... | transportation |
Eamonn Murphy | ... | driver: Jonathan Glickman / unit driver |
Michael Phelan | ... | driver: Lili Zanuck / unit driver |
Ian Wallace | ... | truck driver |
Additional Crew
Sophie Addie | ... | assistant to director (as Sophie McMenamin) |
Mark Barry-Jackson | ... | specialist film pilot |
J.B. Benna | ... | production assistant |
Brenda Berrisford | ... | assistant: Mr. Zanuck |
Bianca Bezdek-Goodloe | ... | Legal Representative |
Bryan Biermann | ... | senior euc analyst: Touchstone |
Ron Blecker | ... | technical advisor: military |
Derek Blythe | ... | parachute rigger |
Yvonne Burke | ... | assistant production coordinator |
Kim Buttlar | ... | executive coordinator: Mr. Barber |
John C. Chaney | ... | assistant: Mr. McConaughey |
Jessica Chavez | ... | assistant: Mr. Glickman |
Jeffrey Chernov | ... | production executive |
Jill Christensen | ... | production coordinator: re-shoots |
Tom Clode | ... | safety engineer |
Gillian Cody | ... | construction accountant / first assistant accountant |
Adrian Devane | ... | assistant: Ned Dowd / production assistant |
Tony Double | ... | horse master |
Eddie Drew | ... | animal handler |
Ilan Eshkeri | ... | additional programmer |
Michael M. Fukumoto | ... | technical supporter |
Niamh Gale | ... | assistant accountant (as Niamh Clancy) |
David Garrick | ... | parachute double |
Ingrid Goodwin | ... | second unit coordinator |
Jennifer Griffin | ... | first assistant accountant |
Jeanine Gruber | ... | assistant: Lili Zanuck |
Rob Grundy | ... | armorer |
Iseult Harrington | ... | production assistant |
Lisa Hayden | ... | assistant: Mr. Bowman |
Amindra Jayasinghe | ... | technical supporter |
Bobbie Johnson | ... | financial controller |
Ashley Kravitz | ... | researcher |
Gerry Lundberg | ... | unit publicist |
Auveen Lush | ... | production executive to morgan osullivan |
Owen Magle | ... | stand-in: "Christian" |
Noah Lee Margetts | ... | Group ADR Artist |
John McHale | ... | specialist film pilot |
John McKenna | ... | master armorer |
Josh McLaglen | ... | co-producer: additional photography |
Ronald Milne | ... | parachute double |
Brian 'Joker' Mulvey | ... | assistant armourer |
David Murphy | ... | production accountant |
Evelyn O'Neill | ... | extras armoury |
Frances O'Reilly | ... | assistant: Lili Zanuck |
John O'Sullivan | ... | helicopter pilot |
Tara O'Sullivan | ... | travel and accommodation coordinator |
Benjamin R. Reder | ... | production counsel |
Jason Reed | ... | production executive |
Stephan Rothman | ... | post-production accountant |
Neil Sadhu | ... | assistant: Mr. Evans |
Jennifer Saunders | ... | aerial unit (as Jennifer Allen) |
Dawn Sharpe | ... | 1st assistant accountant: stunt sequence |
Jay Simon | ... | adr voice artist |
Rachel Smith | ... | production coordinator |
David Spencer | ... | drop zone controller |
Julian Spencer | ... | aerial coordinator |
Susan Stanley | ... | stand-in: "Izabella" |
Stuart Sumida | ... | consultant: animal anatomy |
Stephen Talbot | ... | armourer |
Miles Teves | ... | conceptual designer: 3-D dragons |
Marlena Thomas | ... | executive coordinator: Mr. Birnbaum |
Nick Thomas | ... | stand-in: Matthew |
Thomas V. Thompson II | ... | technology support: scale tool |
Lewis Wakeland | ... | Senior Software Engineer |
Andy Walkington | ... | driver |
Robyn Wiener | ... | second assistant production coordinator: re-shoots |
Roger Williams | ... | epk/bts service provider: Inspired Image Picture Company |
Mike Woodley | ... | aviation supplier |
Garson Yu | ... | title designer |
Harrison Cheung | ... | assistant: Christian Bale (uncredited) |
Lisa Fisher | ... | digital trainer (uncredited) |
Michael J. Harker | ... | completion bond company representative (uncredited) |
James Healy | ... | digital system administrator (uncredited) |
Ben Schoen | ... | end titles: Scarlet Letters (uncredited) |
Jesse Wagler | ... | production assistant: yU+Co. (uncredited) |
Thanks
Aashish Gudka | ... | special thanks |
Sirish Malde | ... | special thanks |
Vaden Shah | ... | special thanks |